Ligipääs TISile laieneb järgmisel aastal

Sotsiaalministeeriumis on välja töötamisel seaduseelnõu, mis võimaldaks senisest suuremale hulgale tervishoiutöötajatele ligipääsu tervise infosüsteemile.

Seaduse muudatusega on kavas kehtestada loetelu kõigist tervishoiuteenuste osutamisel osalejatest, millega reguleeritakse tervishoiuspetsialistide ja -tehnikute ravis osalemine. Muudatusega tekib ravis osalevatele tervishoiuspetsialistidele ja -tehnikutele ligipääs tervise infosüsteemile (TIS) ulatuses, mis on vajalikud kvaliteetsema ravi pakkumiseks.

Tervisesüsteemi arendamise osakonna peaspetsialist Perit Kirkmann selgitas, et eelnõuga plaanitakse luua TIS ligipääsu võimaluse lisaks tervishoiutöötajatele ka näiteks kliinilistele logopeedidele ja kliinilistele psühholoogidele, füsioterapeutidele, optometristidele, radioloogiatehnikutele. „Konkreetne nimekiri tervishoiuspetsialistidest ja - tehnikutest ning nende TIS-ligipääsu ulatus on praegu läbirääkimisel ning koos arendajaga täpsustamisel,“ lisas Kirkmann.

Praegu on TIS ligipääs tervishoiuteenuse osutajatel (tervishoiutöötajad, sh arst-residendid) ning erisusena arstiõppe üliõpilastel, kes on läbinud õppekavas olevad IV kursuse kohustuslikud ained. Neil on õigus TIS-ist terviseandmeid ainult vaadata, kui see on seotud tervishoiuteenuse osutamisega. Nemad tegutsevad arsti juhendamisel ja vastutusel, selgitas Kirkmann.

Eelnõu valmistatakse ette möödunud suvel kooskõlastusringil käinud väljatöötamiskavatsuse põhjal. Muudatused on planeeritud jõustuma 2019. a algusest.

Miks on kliinilistele tugispetsialistidele oluline juurepääs TISile?

Vastab sotsiaalkindlustusameti ekspertarst-nõunik Meris Tammik.

Kliiniliste spetsialistide juurdepääs tervise infosüsteemile on oluline mitmel põhjusel – nähes konkreetse ravijuhuga seotud sissekandeid, sh teiste erialade tehtud uuringuid ja epikriise, senist ravi, dünaamikat jne, on neil võimalik oma tööd ja teraapiat paremini fokusseerida.

Oluline on ka õigus teha ise sissekandeid tervise infosüsteemi enda poolt läbiviidud uuringutest ja ravist. See aitab oluliselt kaasa haigusjuhu efektiivsemale käsitlusele nii käesolevalt kui tulevikus, parandab ravi tulemuslikkust ja väldib mittevajalikke topeltuuringuid, konsultatsioone ja läbivaatusi.

Teine põhjus, miks kliiniliste spetsialistide sissekanded tervise infosüsteemi olulised on, seisneb selles, et lisaks arstide sissekannetele on need  väärtuslik andmeallikas dokumendipõhise ekspertiisi tegemisel sotsiaalkindlustusametis puude tuvastamisel ja töötukassas töövõime hindamisel, parandades ekspertiisi kvaliteeti ning lühendades sageli ka ekspertiisile kuluvat aega (käesoleval ajal tuleb teha nt kliinilise logopeedi või kliinilise psühholoogi uuringu ja hindamise andmete saamiseks nn terviseseisundi kirjelduse nõue).

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.