Märts Sults: sünnituse asemel tulevad rikkad välismaa vanurid

Keskerakondlasest riigikogulane Märt Sults on asuud Valga haigla sünnitusosakonda kaitsma. Samuti hoiatab ta uue majandusharu eest - hooldusteenus rikastele välismaalastele.
Keskerakondlasest riigikogulane Märt Sults on asuud Valga haigla...

Märt Sults tegi eile riigikogu istungil pöördumise, kus asus kaitsma sünnitusabi teenuse jätkamist Valga haiglas ja andis teada, et Eestis on asutud looma rikastele välismaa pensionäridele mõeldud uut majandusharu ehk hooldusteenust.

Märt Sults (keskfraktsioon): 
"Auväärt esimees! Head kolleegid! On mul teile infot tuua. Info on meil Valgast ja Valga haiglast ja Valga vallavalitsusest ja Valga sünnitusosakonna arstidelt ja günekoloogidelt.

Ja see on selline: kaalunud põhjalikult Valga haigla nõukogu otsust, on Valga vald asunud seisukohale, et otsus lõpetada sünnitusteenuse osutamine alates 1. juulist 2018 ei järgi äriseadustikus sätestatud arengukava, Valga Haigla arengukava. Tunneme vajadust nimetatud otsus Valga Haigla nõukogus veel kord arutusele võtta, sünnitusteenus ja teised maakonnas pakutavad teenused jätta.

Piirkonna arengu ja kogukonna ootuste eest seistes peame oluliseks, et Valga Haiglas jätkuks kõikide tervishoiuteenuste osutamine, sh sünnitusabi, ja haigla areng tagataks vastavalt arengukavale, mis on juba ammu kehtestatud.

Valga Haigla sünnitusteenuse osutamise lõpetamine on väga suurt regionaalset mõju avaldav otsus, mistõttu ei saa see piirduda ainult haigla nõukogu otsusega. Palume antud asjus Vabariigi Valitsuse seisukohta. Palume võtta kasutusele täiendavad abinõud ja leida lisarahastust, kui vaja, et Valga Haigla saaks jätkata sünnitusabiteenuse osutamist.

See tähendab seda, et ka kõike sinna juurde kuuluvat, olgu see kirurgiline abi, olgu see järelevalve, olgu see ambulatoorne – tähendab, kõik see, mida Valga haigla praegu teeb, ja kõik see, mida Valga Haigla suudab praegu kvaliteetselt pakkuda. Ja kõik need arstid, kes seal on, need saavad seda kvaliteetselt teha. Ja need roteeruvad arstid, kes roteeruvad kolme haigla vahel, roteeruvad kogu aeg.

Põhjenduseks toodud, et üle 24-tunniseid vahetusi ei tohi teha, on küll seaduspärane, aga praktiliselt 90% arste ei tööta niimoodi. On olemas koduvalved, on kaugvalved ja kõik muud asjad, inimesed töötavad 3, 4, 5, 6, 7 päeva järjest ja seda nii Põlva Haiglas, Võru Haiglas, Tartu Kliinikumis kui ka – mis seal salata – Tallinnas. 

Ja kui nüüd läbi hammustada see mudel, miks seda kõike teha, siis see on kõik äärmiselt lihtne tegelikult. Kes natukene oskab ruutvõrrandeid lahendada, see oskab ka siin lahendust leida. Reklaamitakse maha sünnituse ja kõige muu ... ja iibe tõstmise poliitika, et see on meil kõige tähtsam ja see on meil jätkusuutlik, aga tegelikult valmistatakse ette ... mida? Uut majandusharu ehk hooldusteenust.

Ja kõik, nagu need piirkonna strateegilised haiglad, mis piiriäärsed on, olgu need Valga või Võru, kas või Haapsalu teises otsas, Narva haiglate juures, on mõeldud headele rikastele vanuritele, keda imporditakse headest rikastest riikidest.

Tähendab, väga jõhker võrdlus, aga tegelikult paistab ta iga õmbluse vahelt läbi. Nii et tegelikult on see ettevalmistav akt sünnitusosakondade ja kirurgiaosakondade sulgemine ettevalmistav akt selleks, et valmistada ette uus riigi maksumaksja raha eest uus majandusharu ehk hooldusteenuste võrk. Pidage neid sõnu meeles.

Ma paluks Taarat, et see ei läheks nii, et meil kõigil oleks mõnus vanaduspõlv, aga samal ajal vanaduspõlv ei saa olla mõnus, kui meil ei ole peale kasvavat põlvkonda või põlvkondi." 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.