Miks on valveapteek Eestis vaid kahes linnas?

Tõnismäe apteek
Tõnismäe apteek

Kokku on üle Eesti kolm valveapteeki kahes linnas - Tallinnas ja Tartus. Ka nn ööapteeke on vaid kaks - üks Tallinnas, teine Tartus.

Teistes Eesti linnades lõppeb apteegi tööpäev hiljemalt siis, kui suletakse näiteks ostukeskus, mille pinnal apteek asub.

Sikupilli Benu apteek, mis tegutseb Sikupilli keskuses Tallinnas pikendas aprillis lahtioleku aega ja on nüüd avatud esmaspäevast laupäevani 9.00-00.00 ja pühapäeval 9.00-21.00.

Benu Apteegi tegevjuht Kaidi Kelt selgitas, et ööpäevaringsed valveapteegid töötavad Eestis omavalitsuse dotatsiooni abil, kuna öised kliendikülastused on siiski harvad ja ööpäevaringne apteegi üleval pidamine on seega kulukas.

"Oleme pikendanud Sikupilli Benu lahtiolekuaja öösse ja pakume konkurentsi doteeritud ettevõtlusele," sõnas Kelt. "Kui kliendid hindavad võimalust teha oste meie juures müügisaalis, mitte läbi akna tänavalt ja me näeme, et nõudlus püsib ka pärast südaööd, siis on see otsustuskoht, kas lahtiolekuaega veel pikendada. Lühidalt öeldes on see valik klientide kätes," sõnas apteegi juht.

"Mis puudutab valveapteekide avamist üldiselt, siis seda teemat on meedias varem käsitletud. Meie kommentaar on sama - neid kutseid osaleda võistupakkumisel doteeritud valveapteegi avamiseks ei ole Benu apteek saanud," lisas Kelt.

Apotheka majandada on ainus Tartu valveapteek. Apteegiketi esindaja kinnitusel ei ole neil hetkel mujal sellist plaani.

Ravimiameti inspektsiooniosakonna juhataja kohusetäitja Katrin Kollist tõi välja, et valveapteekide avamine ei ole seadusega reguleeritud ega neile ei kehti tavapärasest erinevad nõuded. "Valveapteegi avamine on olnud linna huvi ning nendega koostöös on valveapteegid avatud. Kui apteegipidaja soovib, võib ta apteegi ööpäevaringselt avada, kuid see eeldab ka mõningaid investeeringuid turvalisuse osas," sõnas Kollist.

"Kui mõned aastad tagasi oli jutuks, et käsimüügiravimid tuleb toidupoodi või bensiinijaama lubada ning selle poolt rääkis argument, et öösiti ei saa kuskilt peavalutablettigi, siis olid proviisorite esindajad ka ise väga huvitatud sellest, et igas suuremas linnas oleks üks valveapteek," sõnas ravimiameti esindaja. "Aja jooksul on see nüüd jälle soiku jäänud."

Narvas elab üle 56 100 inimese, Pärnus enam kui 39 300. Valveapteeke kahes suures linnas ei ole. Narva linnakantseleist vastati napisõnaliselt, et apteegid on eraisikute omand ja linn ei saa neile oma tingimusi ette kirjutada.

Pärnu linnavalitsuse meedianõunik Teet Roosaar ütles, et apteegiteenuste osutamiseks väljastab tegevuslube ravimiamet, kes lähtub ravimiseadusest ja sotsiaalministri määrusest "Apteegiteenuse osutamise tingimused ja kord". "Esimeses pole ööpäevaringsete või valveapteekide kohta sõnagi, teises nõutakse vaid teadet nende nime ja asukoha kohta," sõnas Roosaar.

"Paljude muude nõuete kehtestamise kõrval pole riik pidanud vajalikuks eraettevõtjatest apteegiomanikele ette kirjutada, kus ja kui kaua peaksid apteegid avatud olema. Miks? Tõenäoliselt seetõttu, et ööpäevaringselt uksi lahti hoida pole omanikule kasulik ja nad soovivad kulu kompenseerimist," jätkas linna esindaja.

Riik kulu kompenseerida ei soovi ja on probleemi eiranud, leidis Roosaar. "Jõukamate omavalitsuste sekka kuuluvad Tallinn ja Tartu on sõlminud eraettevõtjatega kokkulepped ja tasuvad neile öise lahtioleku kulu," lisas ta.

Roosaare sõnul on ka Pärnus valveapteekide avamist kohalike valimiste eel arutatud, kuid kuna eraomanike küsitud summad olid üüratud, ei pidanud praegune võimuliit otstarbekaks lisaks koolide ja lasteaedade remontimisele, lasteaednike ja huvikooliõpetajate palga tõstmisele jpm veel ööpäevaringse apteegi teenust sisse osta.

Teemat arutades uuriti Roosare sõnul ka näiteks seda, kas valveapteeki oleks võimalik Pärnu haigla erakorralise meditsiini osakonna juures avada. "Selgus, et haiglal on vaid enda osakondi varustav haiglasisene apteek ja ta ei tegele ravimite elanikkonnale müügiga," jätkas ta. Elanikele müüb ravimeid Apotheka apteek, mis asub rendipinnal ja mille lahtiolekuaegadeks on omanikud kehtestanud esmaspäevast reedeni kl 8-18.

EMO ei anna tablette, vaid manustab näiteks valuvaigisteid süstides. Pärnu suuremates kaubanduskeskustes asuvad apteegid on avatud peamiselt (nädalavahetustel on kellaajad erinevad) kl 9-20, kuigi samade kaubanduskeskuste toidupoed on avatud kl 8-22.

"Pärnu linnavalitsus mõistab ööpäevaringselt avatud valveapteegi vajalikkust, kuid on otsustanud nappi eelarveraha kulutada selleks, mille eest omavalitsus peab vastutama," kõneles linna esindaja.

Näiteks tõstab riik õpetajate ja kultuuritöötajate palku, mis toob kaasa kohalikust eelarvest finantseeritavate lasteaiaõpetajate, hariduse tugispetsialistide, huvikoolide õpetajate, raamatukoguhoidjate, sotsiaaltöötajate jt sarnast tööd tegevate inimeste palgatõusu vajaduse. "Need on miljonid eurod, mis linnapalgaliste töötasu järeleaitamiseks kuluvad ning valveapteegile pealemaksmiseks pole lihtsalt jaksu," möönis Roosaar.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.