Nõmper: Riigikohus ei luba kolimist ka omavalitsuse piires

Dr. iur. Ants Nõmper, Ellex Raidla.
Dr. iur. Ants Nõmper, Ellex Raidla.

Ellex Raidla vandeadvokaat Ants Nõmper lükkab ümber ravimiameti väite, nagu lubaks riigikohtu hiljutine lahend omavalitsusüksuste piires ketiapteekide asukohtasid muuta.

Ravimiameti selline tõlgendus on ekslik, kuid pole üllatav arvestades, et peaaegu 4 aastat on ravimiamet ravimiseadust apteekide kolimise küsimuses süsteemselt rikkunud. Riigikohtu otsuses ei ole väidetud, et omavalitsusüksuse piires on piirangutele mittevastavate üldapteekide kolimine lubatud.

Riigikohus kinnitas 29.05.2018 lahendites, et üldapteegi tegevuskoha muutmiseks on vajalik uue tegevusloa väljaandmine, kuid kehtivad piirangud ei võimalda ketiapteekidele uusi tegevuslubasid väljastada. Seega üldreeglina ei ole üldapteekide nii-öelda kolimine võimalik.

Kuigi riigikohtu otsus tõepoolest jätab teatud olukordades võimaluse üldapteegi tegevuskoha muutmiseks, siis sellised olukorrad on pigem väga erandlikud. Riigikohtu otsusele tuginedes on mõeldavad sellised olukorrad, kus apteek kolitakse ümber näiteks sama hoone sees nii, et apteegi tegevuskoht (aadress) ja tarbijaskond ei muutu ning samal ajal ei mõjuta apteegi asukoha muutmine konkurentsiolukorda apteegiturul.

Omandipiirangute eesmärgiks ka üleminekuajal on muuhulgas proviisorapteekide tegutsemise soodustamine, mistõttu ei ole lubatav selline apteegi kolimine, millega kahjustatakse mis tahes viisil proviisorapteekide olukorda või võimalusi.

Riigikohtu otsust silmas pidades ei ole ravimiameti esindaja poolt näitena esitatud PERHi apteegi puhul mõeldav, et ketiapteek saaks õiguspäraselt PERHi hoonesse "kolida".

PERHi apteegi puhul on selge, et suurhaigla hoones asuva apteegi tarbijaskond ei saa olla sama, mis muudes hoonetes, näiteks tänavatel ja kaubanduskeskustes, asuvatel apteekidel. Suurhaigla hoones asuva apteegi tarbijateks on valdavalt selle haigla patsiendid, kes külastavad apteeki selleks, et osta välja need ravimid, mis neile on samas haiglas määratud.

Samal ajal tänaval või kaubanduskeskuses asuval apteegil on kahtlemata haiglas asuva apteegiga mitte kattuv tarbijaskond ja nende ostude profiil on tõenäoliselt samuti erinev. Muude kui suurhaiglates asuvate apteekide tarbijaskond on reeglina ka oluliselt väiksem kui suurhaiglas asuva apteegi oma. See mõjutab omakorda "kolimise" korral konkurentsiolukorda, mis riigikohtu otsuse kohaselt on keelatud.

Nii suurendaks ketiapteegi kolimine suurhaiglasse tema turuosa ja tugevdaks turupositsiooni, mis on vastupidine apteegireformi eesmärkidele.

Samuti kahjustaks konkreetsel juhul ketiapteegi kolimine otseselt proviisorapteekide olukorda, kuna PERHi hoones on konkursi korras soovinud tegutseda ka proviisorapteegid, mistõttu ketiapteegi kolimine täpselt samasse asukohta mõjutaks väga otseselt ja tugevalt proviisorapteekide konkurentsiolukorda halvemuse suunas, kuna võtaks neilt võimaluse PERHi hoones apteegiteenust osutada. See ei oleks kuidagi kooskõlas apteegireformi eesmärkidega, mille tähtsust riigikohus rõhutas.

Kokkuvõttes tuleb riigikohtu otsust tõlgendada kooskõlas apteegireformi eesmärkidega, mis üldreeglina keelab üldapteegi kolimise ka omavalitsusüksuse piires.

 

Lisa kommentaar

  • dr. iur. Ants Nõmper
    Advokaadibüroo Ellex Raidla juhtivpartner

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.