Kuula: Triin Habicht Äripäeva raadios

Triin Habicht.
Triin Habicht.

Tervishoiuekspert Triin Habicht ütles Äripäeva hommikuprogrammis antud intervjuus, et kuigi Eesti solidaarse ravikindlustuse üle võib uhkust tunda, jätab soovida ebavõrdsus tervishoius laiemalt.

Triin Habicht on olnud üks neist ekspertidest, kes on analüüsinud ja kaardistanud Eesti  tervishoiusüsteemi ja selle probleeme. Eesti tervishoiu põhilistest väljakutsetest kõneldes tuleks Habichti sõnul alustada sellest, milline on meie inimeste terviseseisund.

"Kui vaadata keskmist oodatavat eluiga, siis Eesti võib end Euroopa Liidu teiste riikide hulgas tunda uhkena. Alates 2000. aastast on see meil kõigi ELi riikide hulgas kõige enam kasvanud," tõi tervishoiuekspert välja positiivset.

Üllatav on Habichti sõnul aga numbreid kokku lüües ja meid teiste riikidega võrreldes, et Eesti tervishoius on teiste riikidega võrreldes suurem ebavõrdsus tervishoiu alal, kui vaadata sotsiaalmajanduslike tegurite, hariduse ja sissetuleku lõikes.

Ebavõrdsuse põhjused on mitmekihilised, jätkas ta, ning palju saab alguse tervisekäitumisest ja inimese sellistest valikutest nagu suitsetamine, alkoholitarbimine, toitumis- ja liikumisharjumused. Paraku on nii, et kelle haridustase ja majanduslikud võimalused on väiksemad, nende tervisekäitumine ei ole ka nii hea võrreldes nendega, kelle seisud on paremad. "Teiseks mõjutab ka see, milline on inimeste ligipääs tervishoiusüsteemile, sest tervishoid ei tegele ju ainult tagajärgedega vaid ka ennetusega," sõnas Habicht.

Umbes 5–6% täiskasvanud elanikkonnast ei ole Eestis ravikindlustatud ja üle 10% täiskasvanud elanikkonnast on need, kelle ravikindlustus ei ole püsiv – ühel kuul on ravikindlustus, teisel enam ei ole jne.

Äripäeva raadio hommikusaate lõiku "Kuidas reformida Eesti tervishoiusüsteemi" saab järele kuulata SIIT. Intervjuu Triin Habichtiga algab saates umbes 49:15. Intervjueerib Aivar Hundimägi.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.