Reinsalu: Jämejala juhtumile kiiret lahendust ei ole

Justiitsminister Urmas Reinsalu.
Justiitsminister Urmas Reinsalu.

Justiitsminister Urmas Reinsalu kutsel arutasid eile, 18. juunil Viljandi haiglale kuuluva Jämejala psühhiaatriahaigla turvalisusprobleeme justiitsministeeriumi, sotsiaalministeeriumi, vanglate ja Viljandi haigla esindajad.

Kohtumisel lepiti kokku, et esmalt tuleb tagada inimeste ohutus ja haigla patsientide eraelu kaitse. Pikaajaliselt tuleb aga analüüsida, kas sundraviteenuse osutamine vanglaruumides oleks põhiseaduspärane ja kooskõlas inimõiguste standarditega.

"Sundravi probleemid tuleb lahendada kahes osas – lähiperspektiivis on number üks prioriteet tagada inimeste ohutus. Lisaks tuleb haiglal kiiresti koos isiku eestkostja või hooldusõigust omava omavalitsusega tegeleda sotsiaalmeedias levivate ja kaaspatsientide põhiõigusi rikkuvate videote mahavõtmisega," ütles justiitsminister Urmas Reinsalu.

Pikas perspektiivis aga on oluline üle vaadata kogu sundravi skeem.

Kiiret lahendust Jämejala haiglale probleeme tekitava patsiendi ümberpaigutamiseks riik Reinsalu sõnul pakkuda ei saa, sest kohtu otsuse vastaselt inimese vanglasse paigutamine on õigusriigis mõeldamatu, isegi ajutiselt.

"Mis puudutab üldsuse soovi sõlmida teatud juhtudel erikokkuleppeid, et mõne isiku võiks ka ilma seadusliku aluseta vanglasse paigutada, siis võiks küsida, et kas oleksime nõus, kui teatud erikokkulepete alusel paigutatakse psühhiaatriahaiglasse isikuid, kes ei ole psüühiliselt haiged?" arutles Reinsalu.

Küll aga pakkus Urmas Reinsalu kohtumisel välja, et justiitsministeerium analüüsib õiguskantsleriga konsulteerides, kas psühhiaatrilise sundravi osutamine vangla territooriumil võiks mõnel erandjuhul olla seadusi muutes põhiseaduspärane ja kooskõlas rahvusvaheliste inimõiguste nõuetega.

Samuti lepiti kokku, et sotsiaalministeerium annab oma sisendi praegu justiitsministeeriumis koostatavale kohtuekspertiisiseaduse eelnõule, justiitsministeerium plaanib kohtupsühhiaatrilisi teemasid puudutava eelnõu saata kooskõlastusringile sügisel.

Sotsiaalministeeriumi esindajad märkisid kohtumisel olulise probleemina ära vajaduse investeerida uude psühhiaatrilise sundravi hoonesse.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.