Psühhiaatritel võib kaduda kohustus hinnata sotsiaalabi vajadust

Valitsuse istungil oli täna arutlusel eelnõu, millega muuhulgas kaoks erihoolekandeteenuse saamiseks vajadus esitada psühhiaatri hinnang ning inimese toetus- ja abivajaduse hindamise viiks edaspidi läbi sotsiaalkindlustusamet.

Puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduse muutmise seaduse eelnõu eesmärk on muuta psüühilise erivajadusega inimeste toimetulekut ja elukvaliteeti toetavate erihoolekandeteenuste saamise protsess lühemaks ja selgemaks.

Kehtiva korra kohaselt on erihoolekandeteenuse saamiseks vaja sotsiaalkindlustusametile esitada kas psühhiaatri hinnang (igapäevaelu toetamise, toetatud elamise, toetatud töötamise ja kogukonnas elamise teenus), ööpäevaringsete erihoolekandeteenuste puhul rehabilitatsioonimeeskonna koostatud hinnang või rehabilitatsiooniplaan.

Psühhiaatri hinnangus peab olema märgitud isikul diagnoositud psüühikahäire ning temale vajalik erihoolekandeteenus, selle kestus ja soovituslik sagedus. Rehabilitatsioonimeeskonna hinnangus või rehabilitatsiooniplaanis peab olema tuvastatud inimese ööpäevaringse erihoolekandeteenuse vajadus ning antud soovitused erihoolekande teenuse osutamiseks. Üldjuhul esitatakse vajalikud dokumendid paberil.

Eelnõu kohaselt ei pea isikud edaspidi erihoolekandeteenuse saamiseks eelpool nimetatud hinnanguid esitama. Kuna riigil on isikute terviseandmed olemas, saab Sotsiaalkindlustusamet isiku nõusolekul vajalikud andmed registritest. Selle tulemusel saab inimene kiiremini vajalikku abi ja väheneb ka arstide koormus. Ka psühhiaatrite selts on seisukohal, et neile pandud kohustus hinnata inimese sotsiaalabi vajadust ja anda hinnang abimeetmete kohta ei ole psühhiaatrite, vaid sotsiaalvaldkonna spetsialisti ülesanne.

Sotsiaalministeerium tegi valitsusele ettepaneku toetada riigikogu sotsiaalkomisjoni algatatud eelnõu. Ministeerium nõustus, et teenussüsteemi arendamisel on otstarbekas edaspidi toetus- ja abivajaduse hindamine läbi viia teenuse rahastaja ehk sotsiaalkindlustusameti poolt.

Valitsuse seisukoht oli eelnõu esitatud kujul mitte toetada ning käsitleda küsimust puuetega inimestele toetuste maksmise reeglite ja sotsiaalteenuste korralduse tervikliku analüüsi koostamisel ja järgmise riigi eelarvestrateegia koostamise protsessis.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.