Inimestele kriitiliselt tähtsaid antibiootikume kasutatakse veterinaarias üleliia

Mitmed Euroopa riigid on väga konkreetselt asunud piirama kriitiliselt tähtsate antibiootikumide kasutamist loomadel. Võrdluses teiste Euroopa riikidega on Eestis selliste antibiootikumide kasutamine loomadel jätkuvalt liiga suur.

Kindlad antibiootikumide rühmad on Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) poolt klassifitseeritud kui humaanmeditsiinis kriitiliselt tähtsad antibiootikumid. Neist osad on kõrgeima prioriteediga kriitiliselt tähtsad antibiootikumid – Critically Important Antibiotics (CIAs), mis kuuluvad ka Euroopa Ravimiameti (EMA) sõltumatu ekspertgrupi AMEG poolt loodud klassifikatsiooni alusel teise kategooria tähtsusega antibiootikumide hulka – kolmanda ja neljanda põlvkonna tsefalosporiinid, fluorokinoloonid ja teised kinoloonid ning polümüksiinid – veterinaarmeditsiinis kasutatavad antibiootikumid, mille kasutamine loomade ravis tõstab oluliselt riski inimeste tervisele, vahendas ravimiamet.

Järjest olulisem on pöörata suuremat tähelepanu antibiootikumide valikule ja põhjendatud kasutamisele nii humaan- kui veterinaarmeditsiinis.

Ravimresistentsuse seire tulemused näitavad, et loomade mikroobide ravimresistentsuse esinemise kasvutrend ilmneb ka Eestis.

Antibiootikumiresistentsuse vähendamise tegevuskava näeb ette humaanmeditsiinis oluliste antibiootikumide kasutamise vähendamist veterinaarmeditsiinis, mille lõpptulemuseks peab olema kindlate toimeainete reserveerimine humaanmeditsiinile.

Võrdluses teiste Euroopa riikidega on Eestis kolmanda ja neljanda põlvkonna tsefalosporiinide kasutamine, arvestades müüdud kogust loomade arvu kohta (mg/PCU), jätkuvalt liiga suur. Projekti European Surveillance of Veterinary Antimicrobial Consumption (ESVAC) andmete alusel on Eestis Euroopa riikidest kõrgeim kolmanda ja neljanda põlvkonna tsefalosporiinide kasutus loomade arvu kohta nii aastal 2013, 2014 kui 2015.

Kui suured on Eesti kogused?

Esimese ja teise põlvkonna tsefalosporiinide kasutamine on alates 2008. aastast vähenenud, peamise osa moodustab tsefaleksiin, mida 2016. aastal müüdi 72 kg. Teiste esimese põlvkonna tsefalosporiinide, tsefapiriini ja tsefatsetriili kasutamine oli tunduvalt tagasihoidlikum: 2016. aastal vastavalt 5 kg ja 0,8 kg. Kolmanda ja neljanda põlvkonna tsefalosporiinide kasutamine veterinaarsel otstarbel on aga tõusutrendis. 2006. aastal ületas nende müüdud kogus esimese põlvkonna tsefalosporiinide müüdud koguse. 2016. aastal kasutati kõige enam tseftiofuuri (68 kg), vähem tsefkvinoomi (14 kg) ja tsefovetsiini (0,5 kg). Kokkuvõttes ei ole tsefalosporiinide kasutamine viimastel aastatel vähenenud.

Fluorokinoloonide osakaal antibiootikumide kogumüügist on aastatel 2006–2016 moodustanud 2–4%. Kõige kõrgem oli nende osakaal 2010. aastal, mil fluorokinoloonide kasutamine kasvas 290 kilogrammini. 2016. aastal oli kasutamine tunduvalt väiksem, 149 kg. Fluorokinoloonidest kasutatakse Eestis peamiselt enrofloksatsiini ja marbofloksatsiini, vähemal määral ka danofloksatsiini, pradofloksatsiini ja orbifloksatsiini. Marbofloksatsiini kasutamine on kümne aasta jooksul pidevalt kasvanud, ulatudes 2016. aastal 75 kilogrammini. Enrofloksatsiini kasutamine on aastate lõikes olnud erinev: kõige rohkem 2010. aastal (254 kg) ja kõige vähem 2016. aastal (70 kg).

Polümüksiinidest kasutatakse Eestis peamiselt kolistiini, vaid väga väikeses koguses on meeleelundite ravis kasutusel ka polümüksiin B. Kolistiini kasutamine loomadel suurenes kuni 2013. aastani, mil müük saavutas kümne aasta kõrgeima taseme, 698 kg (arvutatuna puhtale kolistiinile). Aastatel 2014–2016 on aga kasutamine tunduvalt vähenenud: 2016. aastal kasutati kolistiini 88% vähem kui aastal 2013, müüdud kogus langes 83 kilogrammini.

Antibiootikumidest kasutatakse Eestis veterinaarseks otstarbeks üle viiekümne erineva toimeaine aastas. Loe lähemalt siit.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.