Reinsalu: kuidas korruptsiooni vastu võideldakse?

Justiitsminister Urmas Reinsalu ootab sotsiaalministeeriumist vastust, kuidas korruptsiooni vastu võitlemise meetmeid ellu viiakse.
Justiitsminister Urmas Reinsalu ootab sotsiaalministeeriumist vastust, kuidas...

Justiitsminister Urmas Reinsalu juhtis oma pöördumises sotsiaalministri poole tähelepanu, et inimeste kogemused korruptsiooni tajumises meditsiinis on aastaid muutumatuna püsinud.

Justiitsminister Urmas Reinsalu pöördus sotsiaalminister Riina Sikkuti poole ja juhtis tähelepanu, et kui korruptsiooniuuringule tuginedes saab öelda, et mitmes valdkonnas Eestis on tehtud olulisi edusamme korruptsiooni ennetamisel, siis tervishoius on inimeste kogemused korruptsiooniga jäänud samaks.

"Nii näiteks on püsinud inimeste kogemused meelehea küsimisega arstidega suheldes viimased aastad peaaegu muutumatuna: 2010. aastal tunnistas meelehea küsimust 9% ja 2016. aasta 8% inimestest. Võrdluseks võib tuua politsei, kus kogemus on langenud 8%-lt 3-le, ning seda eelkõige süsteemse ennetustegevuse ja tugeva sisekontrolli tulemusena," tõi Reinsalu välja.

2017. aastal viis Ernst & Young justiitsministeeriumi ja riigikantselei tellimusel läbi korruptsioonivastase strateegia 2013-2020 auditi. Muuhulgas vaadati selles ka korruptsiooni ennetust tervishoius. Kuigi valdkonnas on tehtud mitmeid olulisi samme (nt ravimiseadusest tulenev toetuste piirang ja teaduskonverentsidel osalemise toetuste avalikustamise nõue; justiitsministeeriumi ja arstiteadusüliõpilaste seltsi eestvedamisel valmiv videoõppematerjal; korruptsiooniennetust puudutavad koolitused tervishoiuasutustes), on tervishoiuvaldkonnas korruptsioonitemaatika jätkuvalt aktuaalne ning riskid vähe juhitud. Seda kinnitab ka möödunudaastane kuritegevuse statistika, kus oli arvestatav hulk meditsiiniga seotud korruptsioonijuhtumeid.

"Oleme lisanud korruptsioonivastase strateegia rakendusplaani analüüsi, mille sisuliseks eesmärgiks on luua kord, mis aitaks suurendada läbipaistvust meditsiinitehnika ja –tarvikute müüjate ning meditsiinipersonali ja haiglate suhetes, sh nt avalikustada sarnaselt ravimifirmade toetusele meditsiinitehnikat pakkuvate ettevõttete kulutused tervishoiutöötajatele (konverentsidel osalemise toetamine jms). Seda soovitas ka mainitud audit: koostada koodeks meditsiinitehnika ettevõtete müügiedenduse ja tervishoiutöötajatega koostöö kohta, mis kirjeldab muuhulgas üritusi ja külalislahkust, kingitusi, sponsoreerimist, konsultantide kasutamist ja andmete avalikustamist; ning viia sisse kord, kus meditsiinitehnika ettevõtted avalikustavad tervishoiutöötajate sponsoreerimise toetused vähemalt kord aastas," seisab pöördumises.

Justiitsminister ootab tagasisidet, kuidas ja mis aja jooksul teised korruptsioonivastase strateegia auditis toodud ettepanekud ellu viiakse.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.