Torgo: loodame seaduse sujuvat käivitumist

Ravimihulgimüüjate liidu tegevjuhi Teet Torgo sõnul loodavad nad riigi koostööle võltsravimiseaduse jõustumisel.
Ravimihulgimüüjate liidu tegevjuhi Teet Torgo sõnul loodavad nad riigi...

Nn võltsravimiseadus toob ravimitega kokkupuutuvatele asutustele hulgi lisatööd ja Eesti Ravimihulgimüüjate Liidul on kolm ootust.

Euroopa Liidu õigusel põhineva võltsravimite reformi rakendamiseks algatatud ravimiseaduse muudatus toob kaasa põhimõttelise muutuse kõigi ravimikäitlejate tegevuses. Tänasega võrreldes lisandub pea kõigile ravimitega professionaalsel tasandil kokku puutuvatele isikutele uusi kohustusi. Terve Euroopa Liidu ulatuses kantakse ravimipakenditele uued turvamärgised, mille kaudu hakatakse kontrollima ravimi ehtsust. Selleks luuakse igas EL liikmesriigis uued elektroonilised andmekogud, millesse kantud informatsiooni ravimipakendi kohta peavad ravimikäitlejad edaspidi võrdlema pakendile trükitud koodis sisalduva infoga. Kontrollima peab ka pakendite võimalikku avamist tuvastada võimaldavaid nn rikkumisvastaseid vahendeid. Reformi eesmärk on vältida võltsitud ravimi jõudmist patsiendini. 
 
Mõistagi toob see ravimikäitlejate jaoks kaasa täiesti uued kohustused, alates tööprotsesside ümberkujundamisest ning kontrollitegevusteks vajaliku uue riist- ja tarkvara hankimisest kuni töötajate koolituseni.
 
Eesti Ravimihulgimüüjate Liidu märkused võltsravimite reformi seaduseelnõule käsitlevad kolme peamist valdkonda.
Esmalt on oluline, et eelnõu looks kõigile ravimikäitlejatele selguse, missuguseid ravimipakendeid, mis ulatuses ning kes täpsemalt kontrollima peab. Kuna ravimite võltsimise vältimiseks nähakse ravimipakendile ette kahte erinevat liiki turvaelemendid, siis ei tohi tekkida segadust selles, missugused pakendid neid kandma peavad ning kumb (või mõlemad) elementidest erinevat liiki ravimite pakenditel peab olema. See informatsioon peab jõudma ka ravimikäitlejani.
Teisena peame tähtsaks, et eelnõu ei ületaks EL määruse piire hulgimüüjatele ravimite kontrollikohustuse panemisel ega kitsendaks hulgimüüjate võimalusi kontrollitoiminguid ettevõttesiseselt ise kujundada.
Kolmandaks tuleks ravimite ehtsuse kontrollimiseks loodava andmekogu sätteid ühtlustada reformi aluseks oleva EL regulatsiooniga. 
 
Reformi sujuvaks rakendamiseks tuleks nende küsimuste arutelu riigi ja huvirühmade koostöös jätkata. Loodame, et eelnõu edasise menetluse käigus leitakse neile ka mõistlik lahendus. 
 
 
 
Lugupidamisega
 
 
 
Teet Torgo
tegevjuht
ERHL

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.