Läbipõlemise eiramine viib töölt lahkumiseni

Enam kui pooled intensiivraviosakonna töötajatel esineb kõige kõrgemal tasemel läbipõlemissündroomi.
Enam kui pooled intensiivraviosakonna töötajatel esineb kõige kõrgemal tasemel...

On leitud, et üle 50% intensiivraviosakonnas töötavatel isikutel esineb kõige kõrgemal tasemel läbipõlemissündroomi.

Läbipõlemine on psühholoogiline termin, mida kasutatakse pikaajaliste emotsionaalsete ja inimeste vaheliste stressorite kirjeldamiseks ja seda enamasti töökeskkonnas. See võib olla liigse töö ja vähese puhkuse tagajärg.

Läbipõlemissündroomi korral väheneb inimese heaolu - tekib unetus, ärritatavus, söömisprobleemid, depressioon, suurenenud haiguslehtede võtmine, esineb väsimust, peavalusid, emotsionaalset ebastabiilsust ja suhteprobleeme. Tervishoiutöötajaid peetakse üheks enim ohustatud grupiks läbipõlemise korral. 

Faktorid, mis suurendavad läbipõlemissündroomi teket, võivad olla nii keskkonnast kui ka töökorraldusest tingitud. Intensiivraviosakond on muutunud üha rohkem tehniliseks ja töö keerulisemaks, töötajatelt nõutakse rohkem teadmisi ja nad tegelevad raskes seisundis patsientidega ning näevad ka nende surma. See omakorda tekitab tööstressi ja läbipõlemist.

Konfliktid ja halvad töösuhted kolleegidega on levinud riskifaktor. Suurenenud töökoormust, ajapuudust, vähenenud sotsiaalset toetust, kontrolli puudumist tööl, ebakindlust seoses patsiendi raviga ja ebapiisavat tasu loetakse läbipõlemise riskiteguriteks.

Läbipõlemissündroom esineb töötajatel, kes on oma töösse liigselt kaasatud ja tahavad saavutada kõrgeid tulemusi. Enesekriitika, ebaefektiivsed toimetulekustrateegiad stressi korral, magamatus, tööelu tasakaalustamatus, idealism, perfektsionism ja enda ülekoormamine tööga on samuti riskifaktorid selle sündroomi tekke korral.

Negatiivsed emotsioonid ja ellusuhtumine suurendavad läbipõlemist. Noortel õdedel ja arstidel esineb kaks korda rohkem läbipõlemissündroomi kui vanematel ja kauem tööl olnud töötajatel. Läbipõlemissündroomi ära tundmine ja ennetamine intensiivraviosakonnas on väga tähtis. Usaldusväärset ja kvaliteetset ravi on raske saavutada kui tervishoiutöötajate tervist ei tähtsustata. Juhtkond peaks püüdma luua tervisliku, sooja ja toetava töökeskkonna.

Tervishoiutöötajad peaksid võtma ka individuaalse vastutuse enda vastupidavuse säilitamise eest. Vastupidavuse alus on piisav enesehooldus, piisava une tagamine ja hobide olemasolu väljaspool tööd. Läbipõlemissündroomi vähendamisel aitab ka limiitide seadmine, töö- ja eraelu tasakaal, stressi vähendamise meetmed, võimalus valida endale vabu päevi ja puhkuse aega ning oskuslik ajakasutamine tööl.

Läbipõlemissündroomi vähendamiseks peab töötajal olema võimalus rääkida enda leinast patsiendi surma korral ja saada abi vastavate spetsialistide poolt.

Tööga rahulolu suureneb kui õde saab positiivset tagasisidet, et tema tehtud töö on hinnaline ja oluline. Emotsionaalset kurnatust aitab vähendada sotsiaalne ja emotsionaalne toetus nii vanemõelt kui ka kaastöötajatelt. Samuti mõjub emotsionaalse kurnatuse vähendamise puhul hästi ka perekonna ja lähedaste toetus.

Lisaks sellele võivad abiks olla stressijuhtimise koolitused, osakonnasisesed koosistumised ja arutlused ning vajadusel ka psüholoogiline/psühhiaatriline ravi. Kognitiiv-käitumuslikku ravi on peetud edukaks stressi ja läbipõlemissündroomi korral, samuti nõustamine ja lõõgastavad harjutused.

Läbipõlemissündroomi ennetamise eiramine viib suurenenud töölt lahkumiseni, haiguslehtede võtmiseni ja finantskoormuseni, mis kulub uute töötajate koolitamisele.

Artikkel põhineb Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis kaitstud lõputööl "Läbipõlemissündroomi esinemine intensiivravi osakonnas töötavatel õdedel, sellega toimetulek ja ennetamine".

Karoliina Tisler (RN)
Tartu Tervishoiu Kõrgkooli vilistlane, SA TÜK silmakliiniku operatsiooniõde;

Tatjana Jušinski (RN, MSc)
Tartu Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud, SA TÜK südamekliiniku intensiivraviõde

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.