Ministeerium andis toetuse soodsamate ravimite eelnõule

Ravimid.
Ravimid.

Sotsiaalministeerium toetab Euroopa Komisjoni ettepanekut luua ELis tegutsevatele geneeriliste ja ja sarnaste bioloogiliste ravimite tootjatele võrdsed tingimused kolmandates riikides tegutsevate tootjatega.

Euroopa Komisjoni tellitud ravimite täiendava kaitse majanduslike mõjude uuringus (Copenhagen Economics, 2018) tuuakse välja, et geneeriliste ravimite turule tuleku järgselt langeb originaalravimite hind keskmiselt umbes 40% võrra.

"Oleme seisukohal, et ravimitööstuses tuleb leida tasakaal, et ühelt poolt säiliksid piisavad stiimulid uute ravimite arendamiseks ja tootmiseks ning teisalt oleks tagatud esmatähtsate ravimite taskukohasus ja kättesaadavus," seisab ministeeriumi kirjas, millele on alla kirjutanud terviseala asekantsler Maris Jesse.

Jesse toob välja, et ravimite innovatsioon on küll oluline ja vajalik, kuid uute innovaatiliste originaalravimite puhul on tihti probleemiks nende kõrge hind, mis ei ole patsientidele ja tervishoiusüsteemidele jõukohane ning mille tõttu paljud uued ravimid jäävad patsientidele endiselt kättesaamatuks.

Ta lisab, et geneerilistel ravimitel on oluline roll ravimite taskukohasuse ja kättesaadavuse tagamisel, laiendades ravimite valikut ja luues võimalused teha inimestele tõhusad ravimid kättesaadavaks taskukohase hinnaga.

Sotsiaalministeeriumi riikidevahelised ravimite hinnavõrdlused on näidanud, et riikides, kus toimeaine ravimvormil ja tugevusel on ravimiturul mitu kehtivat müügiluba, on toimeaine hinnad konkurentsivõimelisemad ja madalamad.

Samuti on turul tootja või müügiloahoidja monopoli tekkimise risk väiksem. Eestis on viimastel aastatel järjest rohkem näiteid toimeainetest, millel ei ole turul analoogravimeid ning mille kättesaadavuse tagamiseks peab riik pidama läbirääkimisi ja sageli konkurentsi puudumise tõttu leppima kõrgema hinnaga.

Eesti on sõltuv ravimite sisseveost ja kodumaine ravimitööstus on Eestis vähene. Ravimite tootmise tegevusluba on 36 ettevõttel, millest enam kui pooltel piirdub lubatud tegevuste ring vaid mujal toodetud ravimite ümbermärgistamise või droogide käitlemisega. Luba reaalseteks tootmistegevusteks on 10 ettevõttel.

Ministeerium on seisukohal, et eelnõu ei sea ohtu ELi originaalravimite tootjate õigustatud huvisid, kuivõrd eelnõuga kehtestatakse tootmiserand ravimite ekspordiks kolmandatesse riikidesse, kus patendikaitse ei kehti. Samas aitab ELi geneeriliste ravimite tööstuse suurem konkurentsivõime parandada ravimite kättesaadavust ja taskukohasust nii Euroopas kui kolmandates riikides.

Kuigi eelnõu eesmärk on kehtestada tootmiserand ekspordi eesmärgil, võib ministeeriumi hinnangul eeldada, et sellega kaasneb positiivne mõju ravimite kättesaadavuse parandamisele ka Euroopa Liidu riikides pärast täiendava kaitse lõppemist, kiirendades geneeriliste ravimite Euroopa turule jõudmist.

Täismahus arvamusavaldus on leitav SIIT.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.