Aastaid lisandub, kuid tervis saab ära elatud

Eesrti inimesed elavad küll varasemast kauem, kuid haigena.
Eesrti inimesed elavad küll varasemast kauem, kuid haigena.

Eesti inimene elab küll kauem, kuid hävitab oma tervist riskikäitumisega.

Sotsiaalministeeriumis arutati augusti keskel huvigruppide ja partneritega rahvastiku tervise arengukava aastateks 2020–2030 eesmärgiga pikendada tervelt elatud elu. Viimase kümne aastaga on keskmine eluiga Eestis kasvanud, kuid vaid 73% meie elust on tervena elatud.

Rahvastiku tervise arengukava (RTA) hakkab koosnema kolmest programmist: inimkeskne tervishoid, tervist toetavad valikud ja tervist toetav keskkond. Mai lõpus oli arutelul esimene programm, seekord tervist toetavad valikud. 

Üks sihte on olla ELi keskmiste seas

Arutelude eesmärk oli selgitada välja rahvastiku tervist mõjutavad peamised kitsaskohad, mis on vaja lahendada lähima kümnendi jooksul ja sõnastada ühised eesmärgid aastaks 2030. 

Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna juhataja Heli Laarmanni sõnul on Eesti elanike oodatav eluiga kõrgem kui kunagi varem, kuid tervena elatud aastaid ei ole sama jõudsalt lisandunud.

"Kõige rohkem eluaastaid kaotame südame ja veresoonkonna haiguste, pahaloomuliste kasvajate, vigastuste ja vaimse tervise häirete tõttu. Tervena elatud elu on võimalik oluliselt pikendada, kui vähendame riskikäitumist, teeme tervisesõbralikumaid valikud ning elukeskkond toetab meie tervist," ütles Laarmann.

Diskussioonidele eelnenud ülevaates rääkis sotsiaalministeeriumi tervisevaldkonna nõunik Maris Uuetoa, et RTA eesmärk on pikendada tervena elatud eluiga Eestis aastaks 2020 meestel keskmiselt 60 ja naistel 65 aastani. "Meie traagika on selles, et inimesed elavad küll varasemast kauem, kuid haigena. Sellega kaasnevad riigile väga suured kulud." Meeste keskmine eluiga oli 2016. aastal 73,2 aastat ja naistel 81,9, kuid tervena elatud aastaid meestel 54,2 ja naistel 58,7.

Põhjaliku ülevaate Eesti inimeste tervise hetkeseisust andis sotsiaalministeeriumi analüüsi ja statistika osakonna nõunik Kristina Köhler. Ta tõi välja, et kui aastal 2030 peaks Eesti naine elama keskmiselt sama kaua kui ELi naine, siis mees elab ka kümnendi pärast ilmselt kolm aastat vähem kui ELis keskmiselt. Samas tervena elatud aastate osas pole perspektiiv sugugi nii hea. Praegu elavad mehed umbes üheksa ja naised viis eluaastat tervena vähem kui ELis keskmiselt.

Köhler juhtis tähelepanu, et ka riigis sees on suured erinevused. Nii on kõrgeima ja madalaima näitajaga maakondade vahe ligi 20 eluaastat. "Üldiselt pole tervena elatud aastaid alates 2009. aastast Eestis juurde tulnud, ehk oleme täna samal tasemel, kui siis," nentis Köhler.

Miks kaotame tervena elatud aega?

Kaotatud eluaastatest 50% on seotud riskikäitumisega või riskiteguritega. Olulisim neist on kõrge vererõhk, mis on seotud südame ja veresoonkonna haigustega. Seda saame parandada muutes enda valikud meid ümbritsevas keskkonnas tervist säästvamaks, juhtis Köhler tähelepanu.

Järgnevad tasakaalustamata toitumine ehk teatud toiduainete üle- või alatarbimine (nt soola üle- ja juurviljade alatarbimine), sõltuvus alkoholist ja narkootikumidest, kõrge kehamassiindeks.
Seega käsitlebki RTA tervist toetatavate valikute programm valikuid, mida inimene oma harjumuste ja elustiili kujundamiseks saab või peaks saama ise teha.

Heli Laarmann ütles programmi mustandit tutvustades, et tegemist pole lõpliku dokumendiga ja avalike arutelude käigus saab sinna oma mõtteid lisada. Tema sõnul peaks uus versioon alates 27. augustist avalikuks aruteluks ka sotsiaalministeeriumi kodulehel olemas olema ja seal saab seda kuu jooksul kommenteerida.

"Järgmise aasta alguses, enne kevadet peaks visioonidokument vastu võetud olema, kuid sellega töö ei lõppe, sest suunised on kümneks aastaks ja teemasid tuleb prioritiseerida," rääkis Uuetoa. "Paralleelselt toimub programmide koostamine ja raha planeerimine," lisas nõunik.

Täismahus artikkel 28. augusti Meditsiiniuudiste paberlehes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.