Kliinilisi uuringuid enim reumatoloogias

Enim ravimite kliinilisi uuringuid tehakse Eestis reumatoloogia valdkonnas: 2017. aastal esitati ravimiametile sel alal kliiniliste uuringute taotlusi kokku 8, selgub ameti aastaraamatust.

Onkoloogias esitati ravimiametile 7 taotlust, infektsioonhaigustes 6, neuroloogia alal 5 ja endokrinoloogias 4 taotlust.

Gastroenteroloogias ja kardiovaskulaarhaiguste alal taotleti kliinilise uuringu luba kolmel korral. Hematoloogias, psühhiaatrias, oftalmoloogias ja günekoloogias esitati kaks taotlust; pulmonoloogias, neonatoloogias, nefroloogias, kirurgias ja anestesioloogias taotleti vastavat luba ühel korral.

Enamus neist taotlustest puudutasid III faasi uuringuid.

Mullu oli Eestis huvi kliiniliste uuringute teostamise vastu tunduvalt madalam kui näiteks 2016. aastal, ehk kui 2016 sai ravimiamet ligi 90 sellist taotlust, siis 2017. aastal jäi see  alla 50ne. Ka 2016. aastale eelneval kolmel aastal oli taotluste arv olnud tunduvalt madalam.

Uuringute neli faasi

Ravimi kliiniline uuring on ravimi kasutamine inimestel, et koguda andmeid ravimi toime, kõrvaltoime, imendumise, jaotumise, muutumise ja väljutamise kohta. Kliinilistel ravimiuuringutel eristatakse rida etappe ehk faase, mis peavad vastama olulistele küsimustele.

I faasi uuringute eesmärk on ravimi kõrvaltoimete ja ohutuse hindamine ning ohutu annusevahemiku leidmine. Esimesed uuringud viiakse tavaliselt läbi tervetel vabatahtlikel või väga väikesel grupil patsientidel.

II faasi uuringu eesmärk on ravimi toime ja ohutuse uurimine suhteliselt väikesel hulgal patsientidel.

III faasi uuringutes võrreldakse uut ravimit seni olemasolevate raviviiside või platseeboga suurel arvul patsientidel.

IV faasi uuringud viiakse läbi peale ravimi müügile lubamist, et koguda andmeid ravimi toime kohta erinevates populatsioonides ja ohutusandmeid pikaajalise kasutamise jooksul.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.