Eestis kasutab uinuteid umbes kümnendik elanikkonnast

Uinutid on alati olnud erutav teema ja on suur müüt, et uinutite tarvitamine ning liigtarvitamine on vaid meie ajale omane probleem, rääkis Viljandi Haigla neuroloog Katrin Põld Meditsiiniuudiste ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla ühisel unemeditsiini konverentsil.

Inimesed on alati otsinud magamiseks tuge erinevatelt farmakoididelt nagu opioidid, etanool jne.

Milline on ideaalne uinuti? Farmakokineetiliselt peaks ideaalne uinuti olema suhteliselt kiire toime algusega, sest inimesed soovivad kiiresti uinuda. Ideaalne latentsi aeg on umbes 10 minutit.

Poolväärtusaeg võiks olla üle 3 tunni, kuid jääda alla 7 tunni, et järgmisel päeval ei oleks unisust ja tasakaaluhäireid. Ideaalsel uinutil võiks olla suhteliselt madal potentsiaal väärkasutamiseks ja kuritarvitamiseks.

Samuti võiks olla vähe koos- ja kõrvaltoimeid, sest mida vanemaks inimene saab, seda halvemaks muutub une kvaliteet, kuid ühtlasi on eakatel inimestel rohkem haiguseid ja sellest johtuvalt kasutatavaid ravimeid.

Sellist ideaalset uinutit ei ole praegu olemas. Kõige ideaalilähedasemad omadused on sedatiiv-hüpnootikumidel.

Sedatiiv-hüpnootikume tarbiti 2013. aastal Põhjamaade ja Baltikumi piirkonnas enim Islandil, siis Rootsis, Norras, Soomes. Eestis veidi vähem kui Taanis, kuid rohkem kui Lätis ja Leedus. Islandi esikoha põhjuseks on sealsed väga tugevad uneravi traditsioonid. Seal kasutatakse ka väga palju mittefarmakoloogilisi meetodeid.

Kui vaadata suundumusi, siis me näeme, et antipsühootikumide ja uinutite kasutamine oli aastaid tõusvas trendis. Viimasel paaril aastal on uinutite kasutamise tõus siiski pidurdunud – miks see täpselt nii on, ei tea. Võimalik, et kasutatakse rohkem käsimüügiravimeid või siis hoopis mittefarmakoloogilisi meetodeid, kuid see ei tähenda, et unehäireid vähem oleks.

Põhiline Eestis välja kirjutatav uinuti on zopiclone, mis on ka Eestis kasutatavate retseptiravimite TOP15 kümnendal kohal.

Ka mealtoniini on hakatud rohkem ostma. Eestis kirjutatakse uinuteid välja u 10le protsendile elanikkonnast, kuid uneprobleemid võivad olla mõningal ajahetkel ka umbes 30% elanikkonnast. Samas ravimite kasutamine näitab vaid osaliselt probleemi tegelikke mõõtmeid. Ilmselt on meil aga alakasutatud mittefarmakoloogilised meetodid.

Mittefarmakoloogilist sekkumist tuleks suurendada

  • Uinutite kasutus on Eestis laialdane, zopikloon on üks enim välja kirjutatud toimeaineid
  • Võrdluses Põhjamaadega on uinutite tarbimine Eestis tagasihoidlik, kuid võrreldes Läti ja Leeduga on zopiklooni tarbimine märkimisväärselt suur
  • Anksiolüütikumide kasutamine on Eestis olnud viimase 10 aasta jooksul muutusteta, samas kui uinutite kasutamine on summaarselt tõusnud (Z-uinutite arvelt praktiliselt kahekordistunud)
  • Kirjeldatud trendid peegeldavad nii unehäirete levimuse kui nende käsitluse seisu viimastel aastatel  -> senisest suuremat rõhku peaks esmatasandi meditsiinis asetama unehäirete esmasele diferentsimisele ja mittefarmakoloogilistele sekkumistele

Meditsiiniuudiste ja regionaalhaigla ühiskonverents toimus Tallinnas 12. oktoobril.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.