Pressiteade

Uuring annab infot Spiolto® Respimat®-i toimest KOKi-haigetel

Boehringer Ingelheimi logo.
Boehringer Ingelheimi logo.

Euroopa ulatuslik igapäevase kliinilise praktika alusel tehtud uuring annab infot Spiolto® Respimat®-i toime kohta KOKi-haigetel.

  • Uuringu OTIVACTO tulemuste kohaselt paraneb Spiolto® Respimat®-iga (tiotroopiumi ja olodaterooli sisaldav inhalaator) ravitud KOKi-haigete füüsiline tervis ja üldseisund (1).  
  • Neli patsienti viiest olid väga rahul nii inhalaatoriga Respimat® kui ka tiotroopiumi ja olodaterooli raviga tervikuna (1).
  • Uuringu tulemused esitati Euroopa Kopsuarstide Seltsi tänavusel rahvusvahelisel aastakongressil (1).

Ingelheim, Saksamaa, 17. september 2018 – Firma Boehringer Ingelheim tegi teatavaks OTIVACTO-uuringu tulemused, mida esitleti ka Euroopa Kopsuarstide Seltsi tänavusel rahvusvahelisel aastakongressil Pariisis. OTIVACTO on Euroopas tavapärase kliinilise praktika käigus tehtud vaatlusuuring (real-world study), milles osales 7443 kroonilise obstruktiivse kopsuhaigusega (KOK) patsienti, keda raviti Spiolto® Respimat®-iga (tiotroopiumi ja olodaterooli sisaldav inhalaator). Patsientidelt kogutud andmete kohaselt paranes nende füüsiline tervis ja üldseisund ning nad olid väga rahul nii inhalaatori kui ka raviga tervikuna. Seisundi paranemist täheldati kõigil KOKi-patsientidel haiguse raskusastmest sõltumata (1).

Uuringus OTIVACTO osalenud patsiendid täitsid uuringu alguses ja 6-nädalase uuringuperioodi lõpus füüsilise funktsioneerimise küsimustiku (PF-10), millega hinnati nende füüsilist aktiivsust ja võimekust. Ravi peeti edukaks, kui PF-10 skoor suurenes vähemalt 10 punkti võrra. Enam kui 2/3 (67,8%) uuritutest saavutas sellise tulemuse. Seejuures täheldati seisundi paranemist GOLD (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease) ravijuhendi kõikides patsiendirühmades (A-rühm – sümptomite kerge raskusaste, väike ägenemisrisk; B-rühm –sümptomite raske raskusaste, suur ägenemisrisk; C-rühm – sümptomite kerge raskusaste, suur ägenemisrisk; D-rühm – sümptomite raske raskusarste, väike ägenemisrisk), kusjuures tulemused olid paremad raskete sümptomitega haigete rühmades (GOLD D-rühm 79,7% ja B-rühm 70,9%) (1–3). Patsientide üldseisundile andsid arstid hinnangu 8-punktise skaala (Physician’s Global Evaluation scale (PGE)) alusel. Selle järgi oli uuringu lõpus hea või suurepärase seisundiga 83,3% patsientidest (6016 patsienti), uuringu alguses oli sama näitaja 31,9% (2302 patsienti) (1).

OTIVACTO-uuringu juhi ning Viini KOKi ja hingamisteede haiguste epidemioloogia instituudi kaasprofessori Arschang Valipouri sõnul on kehalisel aktiivsusel oluline koht KOKiga toimetulekul. Patsientide aktiivsuse säilitamine on keskse tähtsusega, et saavutada pikas perspektiivis paremaid ravitulemusi ja rõõmustada parema elukvaliteedi üle. Kliinilistest uuringutest on juba teada, et tiotroopium ja olodaterool aitavad KOKi-haigetel lihtsamini säilitada aktiivsust, sest nende kasutamisel vähenevad füüsilise aktiivsusega seonduvad haiguse sümptomid. Vaatlusuuringus OTIVACTO täheldati sama mõju, s.t tiotroopiumi ja olodaterooli toimel paranes patsientide võimekus olla igapäevaelus aktiivne.

Säilitusraviga soostumine on KOKi ravi edukuse oluline tegur (2). Selleks on omakorda kriitilise tähtsusega patsiendi võimekus inhaleerida ravimit sügavale kopsude väikestesse hingamisteedesse (3, 4). OTIVACTO-uuringus oli üle 80% uuritutest rahul või väga rahul nii inhaleerimistoimingu kui ka Respimat®-i inhalaatori käsitsemisega, samuti tiotroopiumi ja olodaterooli raviga tervikuna (1).

Firma Boehringer Ingelheim KOKi ja astma üleilmse divisjoni meditsiinijuhi dr Alberto de la Hozi sõnul täiendavad igapäevase kliinilise praktika andmed kliinilistest uuringutest saadud tõendeid, mis omakorda aitavad arstidel teha raviotsuseid. Euroopa Kopsuarstide Seltsi rahvusvahelisel kongressil esitletud OTIVACTO-uuringu tulemuste kohaselt parandas ravi tiotroopiumi ja olodaterooliga uuritute üldseisundit ning nende võimet tulla toime igapäevategevustega. Uuring tõi välja ka patsientide rahulolu inhalaatoriga, seda nii ravimi manustamise kui ka seadme käsitsemise mõttes.

Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus

KOK on kasvava tähtsusega üleilmne terviseprobleem ja WHO prognoosi kohaselt saab 2030. aastaks haigusest kolmas peamine surmapõhjus maailmas (5). See on progresseeruva kuluga haigus, mille puhul on takistatud õhu vool kopsudesse ja sealt välja. See teeb patsientide hingamise raskeks ja piirab nende igapäevaseid tegevusi haiguse väga varasest arengujärgust alates (6, 7). Pärast KOKi ägenemisega hospitaliseerimist ei ole haigete pikaaegne prognoos hea – 50% neist sureb viie aasta jooksul (8).

Tiotroopiumi ja olodaterooli kombinatsioonravi on saanud kasutusloa täiskasvanud KOKi-patsientidel bronhodilateerivaks säilitusraviks üks kord päevas. Kombinatsiooni aktiivseks komponendiks on tiotroopium, mille efektiivsust parandab spetsiifiliselt oledaterool. Võrdluses tiotroopiumiga parandab selle kombinatsioon olodaterooliga kohe säilitusravi algusest peale oluliselt kopsutalitlust ja elukvaliteeti ning leevendab KOKi haigusnähte (9, 10). Ravikombinatsiooni manustatakse inhalaatoriga Respimat®, mis ainsa olemasoleva inhalaatorina transpordib aktiivselt unikaalset pihust, s.t toimetab patsiendile vajaliku ravimi sügavale kopsudesse (11–16).

Kirjandus

1. Valipour A. Improvement of self-reported physical functioning with tiotropium/olodaterol in Central and Eastern European COPD patients. Poster presented at ERS, September 16 2018.
2. Bourbeau J and Bartlett SJ. Patient adherence in COPD. Thorax 2008;63(9):831–8.
3. Capstick T G, et al. Inhaler technique and training in people with chronic obstructive pulmonary disease and asthma. Expert Rev Respir Med 2012;6(1):91–101; quiz 102–103.
4. Ganderton D. Targeted delivery of inhaled drugs: current challenges and future goals. J Aerosol Med 1999;12(Suppl 1):S3–8.
5. World Health Organization. Chronic respiratory diseases. Burden of COPD. Available from: http://www.who.int/respiratory/copd/burden/en/index.html [Last accessed August 2018].
6. Mapel DW, et al. Severity of COPD at initial spirometry-confirmed diagnosis: data from medical charts and administrative claims. Int J COPD 2011;6:573–81.
7. Calverley PMA. Review COPD: what is the unmet need? British J of Pharma 2008;115:487–93.
8. Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease. Global Strategy for the Diagnosis, Management, and Prevention of Chronic Obstructive Pulmonary Disease. 2018 Report.

Lisa kommentaar

  • Lisainfo:
    Boehringer Ingelheim RCV GmbH & Co KG Eesti filiaal
    Pärnu mnt 141, 11314 Tallinn, Harjumaa
    Kontaktinfo 6 128 000

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.