Apteekides vaktsineeriti ligi 10 000 inimest

EAÜ juhatuse liige, proviisor Kristiina Sepp
EAÜ juhatuse liige, proviisor Kristiina Sepp

Eesti Apteekide Ühenduse pilootprojekti tulemusena vaktsineeriti apteekides ligi kümme tuhat inimest, mis on märkimisväärne panus rahvatervise hüvanguks.

„On hea meel tõdeda, et niivõrd suur osa Eesti elanikkonnast leidis tee apteeki gripi vastu kaitset saama,“ sõnas Eesti Apteekide Ühenduse (EAÜ) juhatuse liige, proviisor Kristiina Sepp. „Eelmisel gripihooajal vaktsineeriti üle Eesti kokku 52 000 inimest gripiviiruse vastu. Tänavu lasi end kuu aja jooksul ainuüksi apteegis vaktsineerida juba 10 000 inimest. See on väga kõnekas number ning näitab apteekide algatuse vajalikkust ja positiivset mõju rahvatervisele. Inimeste kõrgendatud huvi apteegis vaktsineerimise vastu innustab meid jätkama apteegis vaktsineerimist ka tulevikus,“ kommenteeris Sepp.

Kristiina Sepp, kes on ühtlasi ka Euroopa Farmaatsialiidu (PGEU) asepresident, rõhutas, et edukaks osutunud pilootprojekt on positiivseks üllatuseks teistelegi riikidele. „PGEU Euroopa kolleegide hinnangul on Eestis kiirelt ja edukalt käivitunud projekt tõeline edulugu ja eeskuju kogu Euroopas,“ ütles ta.

Teavitustöö mõju

EAÜ andmetel said projekti tulemusena gripivaktsiini arvestatav osa neist inimestest, kes pole kunagi enne vaktsineerimas käinud. Kinnituseks pilootprojekti õnnestumisest on ka tõsiasi, et tänu apteekides vaktsineerimise võimaluse loomisele ning apteekide teavitustööle kasvas rahva teadlikkus ja huvi vaktsineerimise vastu. „Võib eeldada, et statistikas näeme ka perearstide juures vaktsineeritute hulga kasvu, sest laiaulatuslik teavitustöö on mõju avaldanud,“ selgitas Kristiina Sepp.

Tagasisideküsitlusest selgus, et apteekides vaktsineerimise eeliseks on mugavus ja lihtsus, kuna apteegid asuvad ligipääsetavates kohtades ja on pika lahtiolekuajaga.

Esialgsetel andmetel vaktsineeriti apteekides 35% riskirühmast, kuhu kuuluvad peamiselt 65 ja vanemad inimesed. Meestest riskirühmast sai algsete tulemuste põhjal gripivaktsiini 25% ja naistest 35%.

Linnade kaupa kokkuvõtteid tehes järeldus, et Tallinnas on gripi vastu kaitstud 7% elanikkonnast, Tartus ligi 5% ning Jõhvis ja Kuressaares üle 4%. 

Projekt kestis kuu aega

Pilootprojekt “Gripiviiruse vastu vaktsineerimine apteegis 2018/2019 hooajal” kestis 10. oktoobrist 10. novembrini. Tegemist oli esmakordselt Eestis loodud võimalusega, kus apteekides loodi vaktsineerimise võimalus. Toimingut viisid läbi tervishoiuteenuse osutajad.  Apteegis käis vaktsineerimas ka Eesti president Kersti Kaljulaid.

Pilootprojekti ajendiks oli kurb statistika grippi haigestunute ja surmade kohta. Samuti fakt, et Eesti elanikkonna vaktsineerituse tase olnud aastaid Euroopa madalamaim, vaid 4%.

Vaktsineerida sai Tallinnas, Tartus, Jõhvis ja Kuressaares kokku 15 apteegis. Kaasatud olid kõik suuremad apteegiketid: Apotheka, Benu, Südameapteek ja Euroapteek.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.