Arstiabi peab olema kättesaadav kõigile

Keskerakonna juhatuse liige Jaak Aab
Keskerakonna juhatuse liige Jaak Aab

Arstiabi kättesaadavus ei tohi sõltuda rahakoti paksusest, kirjutab Keskerakonna juhatuse liige Jaak Aab.

Meditsiiniuudised küsis erakondade esindajatelt ühe küsimuse: milline on peamine muudatus, mida Eesti tervishoid vajab? Alljärgnevalt Keskerakonna esindaja vastus.

10 aastaga on ravijärjekorrad pikenenud pea poole võrra, mistõttu on ka poliitikute suu läbi kõlamas kahtlusi solidaarse tervishoiu säilimises. Keskerakond seisab kindlalt solidaarse tervishoiusüsteemi ja riikliku ravikindlustuse eest. Oleme resoluutselt vastu katsetele seda lammutada. Hea arstiabi peab olema kättesaadav kõigile Eesti inimestele ega tohi sõltuda rahakoti paksusest.

Keskerakonna valimisplatvormi tervishoiuvaldkonna põhilubaduseks saab ravijärjekordade lühendamine. Eriarsti vastuvõtule peab patsient jõudma vähemalt nelja nädala ja plaanilisele operatsioonile nelja kuu jooksul. Tänase valitsuse otsus maksta riigi poolt väljamakstavatelt pensionidelt 13% ravikindlustust annab tervishoiuvaldkonnale koos muude eraldistega viie aasta jooksul 300 miljonit eurot lisaraha ja on ravijärjekordade lühendamisel esimene oluline samm.

Lahendust vajava murekoht on ka perearsti kättesaadavuse. Olukord, kus perearst võtab vastu vaid töönädalal ja päevasel ajal, loob lisakoormuse erakorralise meditsiini osakonnale, kus patsiendi ravimine on aga väga kallis. Perearst peab olema inimestele kättesaadav ka peale tööpäeva lõppu ja nädalavahetustel.

Lisaks seisab Keskerakond selle eest, et tööle rakendataks kiiremas korras üle-eestiline digiregistratuur, mis võimaldaks leida kiiremini ja mugavamalt eriarstile aja. Samuti kaotaks süsteem järjekordadest dubleerimise, kus patsient on end registreerinud mitme arsti juurde korraga. Juurutada soovitakse iga-aastast tervisekontrolli kõikidele Eesti inimestele. Haiguste ennetamine ja varajane ravi on paremate tulemustega ning soodsam kui kaugele arenenud terviseprobleemi või tüsistusega tegelemine.

Erakonna valimisplatvorm näeb ette ka sõeluuringute mahu suurendamist raskete haiguste ennetamiseks ja järk-järgulist hambaravi hüvitise suurendamist.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.