Ämmaemandate retseptiõigused laienevad

Ämmaemanda retseptiõigus laieneb oluliselt.
Ämmaemanda retseptiõigus laieneb oluliselt.

Ämmaemandad saavad retseptiõiguseid juurde, kuid mitte kõigile soovitud ravimitele.

Eesti ämmaemandate ühing tegi eelmisel aastal ettepaneku laiendada ämmaemandate retseptiõigusi mitmete ravimite osas, kuid uue määruse järgi kõigile soovitud ravimitele heakskiitu ei saadud.

Suure osa soove sotsiaalministeerium rahuldas ning ämmaemandatel on peatselt õigus kirjutada välja ravimeid vastsündinu K-vitamiini puudulikkuse raviks ning seeninfektsiooni poolt põhjustatud nakkuste raviks ja infektsioonide ärahoidmiseks. Lisandusid ka tsüproterooni ja östrogeenide kombinatsioon, (va esmane retsept) ning anti-D humaanimmunoglobuliin, Rh(D) immuniseerumise postnataalne profülaktika Rh(D) negatiivsetel naistel.

Menopausi ravi jääb arstile

Väljakirjutamise õigusi ei laiendanud sotsiaalministeerium järgnevatele ravimitele: östradiooli sisaldavad süsteemsed ja lokaalsed preparaadid (va esmane retsept), gestageenide ja östrogeenide ja gestageenide ja östrogeenide muutuvad kombinatsioonid (v.a esmane retsept).

Sotsiaalministeerium tugines otsuse tegemisel ravimiameti seisukohale, et menopausi ajal tekkivate sümptomite leevendamiseks kasutatavate ravimite väljakirjutamise õigust, sh korduvretsepti väljakirjutamise õigust, ei peaks laiendama ämmaemandatele, kuna hormoonasendusravi tuleb läbi viia nii lühidalt kui võimalik ja ravi jätkamise kasu-riski suhte üle tuleb otsustada arstil, arvestades näidustusi, vastunäidustusi, võimalikku annuse vähendamise või lokaalsele ravile ülemineku vajadust.

 

Testribasid välja kirjutada ei saa

Eesti Haigekassa selgitustele tuginedes otsustas ministeerium mitte laiendada ämmaemandate õigust esmase meditsiiniseadme kaardi veresuhkru testribade soodustingimustel väljastamiseks, kuna ämmaemandatel puudub õigus diabeeti diagnoosida. Juhul kui esmane kaart on arsti poolt väljastatud, siis ei ole arstidel, õdedel ega ka ämmaemandatel vaja seda uuendada, sest kaart uueneb automaatselt limiidiperioodi lõpus.

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.