Tubakast loobujate nõustamine jõuab apteeki

Eesti Apteekide Ühenduse juhatuse liige Kristiina Sepp
Eesti Apteekide Ühenduse juhatuse liige Kristiina Sepp

Eesti Apteekide ühendus ja Tervise Arengu Instituut on üheskoos teinud ettevalmistusi, et alustada apteekides suitsetamisest loobujate nõustamisega.

Tervise Arengu Instituut (TAI) on kokku pannud suitsetamisest loobumise teenuse kirjelduse apteegis. Samuti on toimunud esmased apteekrite koolitused, viimane novembri lõpus. “Apteegid on valmis teenusega järk-järgult alustama, eelduseks on läbitud koolitus ja nõustamiskabineti olemasolu apteegis,“ selgitas Eesti Apteekide Ühenduse juhatuse liige Kristiina Sepp. „Suuremas plaanis on Tervise Arengu Instituudiga kokku lepitud, et novembris 2019 teeme laiapõhjalisema kampaania, selleks ajaks on ka teenuse regionaalne kättesaadavus apteekide kaudu tagatud.“

TAIst selgitati, et apteekidesse plaanitav teenus, mida praegu nimetatakse tubakast loobumise toetamiseks apteegis, seisneb ca 20-minutilises kohtumises, mille käigus hinnatakse kliendi nikotiinisõltuvuse taset, motiveeritakse teda loobuma, nõustatakse nikotiinasendusravi ning muude ravimite/ainete vastastikmõjude osas. „Paljudel juhtudel sellisest nõustamisest ka inimestele piisab, kuid tugeva sõltuvuse korral või kui vaatamata mitmetele katsetele pole inimene siiski tubakast loobunud, suunatakse ta nõustamise teenusele tervishoiuteenuse osutaja juurde, kes saab vajadusel määrata ka retseptiravimeid,“ rääkis TAI avalike suhete juht Gea Otsa.

Ta lisas, et apteekidega kaetus on Eestis väga hea ning sageli jõuavad sinna inimesed, kes soovivad käsimüügist osta nikotiinasendusravi preparaate ning kes võiksid seejuures saada ka nõustamist ja motiveerimist.

Lisaks suitsetamisest loobumise nõustamisteenusele on plaanis uuel aastal alustada pilootprojekti süstlavahetuses, mis ei tähenda ainult süstla vastu võtmist ja uuega asendamist, vaid ka nõustamise pakkumist, et leida moodus inimeste olemasoleva kahjude vähendamise programmiga abistamiseks. Jaanuarist algavad apteekrite koolitused, süstlavahetusega alustatakse kevadel.

„HIV-i, C-hepatiidi levik tuleb saada kontrolli alla ja me oleme valmis tõsiselt ka siin abikätt andma,“ kinnitas Kristiina Sepp.

Tasub teada: kaks erinevat teenust

Tubakast loobumise toetamine apteegis pole päris sama, mis tubakast loobumise nõustamise teenus. Viimane on tervishoiuteenus, mida võib osutada tegevusloaga tervishoiuteenuse osutaja. 

1. jaanuarist 2019 läheb selle rahastamine TAI käest üle haigekassale. Tubakast loobumise nõustamise teenuse eesmärk on tubakatoodete tarvitamisest loobumise nõustamine ja nikotiinsõltuvuse ravimine, mis võib eeldada ka retseptiravimite välja kirjutamist. See teenus sisaldab 50-minutilist esmavisiiti sõltuvuse hindamiseks, raviskeemi koostamiseks ja vajadusel retseptiravimite määramiseks. Pärast esmast visiiti toimuvad korduvad visiidid patsiendi nõustamiseks, motivatsiooni hoidmiseks ja kliiniliseks jälgimiseks. Seda teenust osutatakse haiglate juures olevates nõustamiskabinettides ja tervisekeskustes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.