E-konsultasiooni vajadus veresoontekirurgias on end juba tõestanud

ITK veresoontekirurg Veronika Palmiste
ITK veresoontekirurg Veronika Palmiste

Aasta algusest on perearstidel võimalus küsida e-konsultatsiooni ka veresoontekirurgidelt, ITK veresoontekirurgi Veronika Palmiste sõnul on süsteem käivitunud hästi – esimese nädalaga on juba ka reaalseid abisaajaid.

„Meil on juba näide, kus võtsin patsiendi ravimise perearstilt üle, inimesele on see suur ajavõit. See näitab, et vajadus on olemas ja süsteem on käivitunud väga hästi,“ ütles Palmiste.

Veresoontekirurgia ühinemine e-konsultatsioonidega sai teoks tänu teiste erialade positiivsele kogemusele. „Seega oli loogiline, et ka veresoontekirurgid võiksid sellisel moel perearste konsulteerida,“ märkis  Palmiste. „Hetkel jääb alles võimalus saata patsient meile paralleelselt ka digi-saatekirjaga, kuid pikemas plaanis võiks see olla nii nagu allergoloogidel-immunoloogidel, kelle konsultatsioonile saab ainult läbi e-konsultatsiooni.“

ITK-s konsulteerivad hetkel perearste vaheldumisi kaks veresoontekirurgi – Argo Aru ja Veronika Palmiste. „Konsulteerime nii palju kui vähegi võimalik. See on väga hea võimalus, perearst saab kõige kiiremini vastuse oma saatekirjale juba järgmiseks päevaks. Teised võimalused on rohkem aeganõudvad – me kõik oleme lugenud patsiendi arvamustest tavavastuvõtule registreerimisest,“ selgitas ta.

Fookuses veeni- ja arterihaigused

Veresoontekirurgidel on tema sõnul peamiselt kaks organit, mille haigustega nad tegelevad: veeni- ja arterihaigused. „Veenihaigus on eelkõige veenilaiendid, mis on haigekassa e-konsultatsiooni juhise järgi jagatud kaheks: kosmeetiline, mille puhul patsiendil on pigem mõistlik pöörduda tasulistele konsultatsioonidele,“ ütles Palmiste. „Teiseks, meditsiinilise korrigeerimisvajadusega krooniline venoosne puudulikkus, mille puhul veresoontekirurg ja ka üldkirurg saab aidata. E-konsultatsioon aitab vältida ka sellist „lihtsat igaks juhuks arstile oma terviseprobleemi näitamist“, mis võib-olla ei vajagi meditsiinilist sekkumist ja aitab ka arstil tegelda fokusseeritult haigetega.“

„Teine suur haiguste grupp haigetest on alajäsemete ateroskleroosiga patsiendid, mis võib olla erinevate kaebustega - käimistakistusest haavandi ja gangreenini – ning just selliseid patsiente saab e-konsultatsioon aidata kiiremini veresoontekirurgi juurde, et arsti tegevus saaks patsiendi elukvaliteeti reaalselt parandada.“

Saatekirja kvaliteet on oluline

Palmiste sõnul on väga oluline e-konsultatsiooni saatekirja kvaliteet. „Mida täpsemalt vastab saatekiri veresoontekirurgide ja perearstide poolt kokkulepitud juhistel, seda on otsustada,“ ütleb ta, lisades, et veresoontekirurgid on eelkõige kirurgid, kes niisama ei „vaata“ veresooni. „Perearstil on oluline läbi mõelda, mida ta soovib saada: kas arvamust, mida patsient peaks tegema, et elukvaliteeti parandada või kas operatsiooni on vaja või mitte,“ rõhutab ta.

Kui perearst saadab haigusloo e-konsultatsioonile, siis on Palmiste sõnul kaks võimalust: ta annab oma ravisoovitused ja perearst tegeleb patsiendiga edasi või ta võtab ravi üle. „Olenevalt patsiendi seisundist, mille kirjeldus on  saatekirjas, võtan ravi üle kas 7 päeva, 8-42 päeva või 42+ päeva jooksul.“

E-konsultatsiooni teenuse kasutamine on kasvanud võrreldes varasemaga ligi poole võrra. 2018. aastal konsulteerisid perearstid eriarstidega e-konsultatsiooni teel 17 erialal nii kesk- kui ka regionaalhaiglates ja haigekassa valikupartnerite juures. 2018. aasta III kvartalis tegid perearstid kokku 4709 e-konsultatsiooni, mida on poole rohkem kui eelmise aasta samal perioodil. Teenust kasutas 670 perearsti üle Eesti.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.