Pildid: Lastehaiglas avati vastsündinute intensiivravi perepalatid

Tallinna Lastehaiglas vastsündinute intensiivravi perepalatite avamine
Tallinna Lastehaiglas vastsündinute intensiivravi perepalatite avamine

Eile avati Tallinna Lastehaigla vastsündinute ja imikute osakonnas uudsed enneaegsete vastsündinute intensiivravi perepalatid, kus on kogu vajalik aparatuur ning tingimused selleks, et beebi saaks kosuda ja kasvada ning ema ja isa temaga ööpäevaringselt koos olla.

„Inimese tervis on tugevalt seotud sellega, millist abi ja tuge ta saab lapseeas – eriti oluline on see nende laste puhul, kes sünnivad siia ilma teistest varem,“ lausus tervise- ja tööminister Riina Sikkut. „Üheskoos saame neile luua keskkonna, mis toetab nende õnnelikku lapsepõlve ja täisväärtuslikku elu.“ Riina Sikkuti sõnul on Eesti arstid vaieldamatult professionaalsed, ometi ei piisa alati vaid arstiabist – pere lähedus on pisikestele ülimalt tähtis. „Selleks peame võimaldama peredele olla koos hetkedel, kus seda lähedust on enim vaja. Tunnustan Tallinna Lastehaiglat, kes pingutab selle nimel, et meie lapsed ja pered saaksid parimat abi.“

„Meie soov on muuta haiglakeskkond hubasemaks ja samas jätkuvalt tagada patsientide turvalisus,“ rääkis Tallinna Lastehaigla juhatuse esimees Katrin Luts. „Sügavalt enneaegsed vastsündinud peavad haiglaravil olema väga pikalt, mõnikord mitmeid kuid, seetõttu on oluline, et laps ja tema vanemad tunneksid ennast siin võimalikult mugavalt ja samas turvaliselt. Uued ja kodused perepalatid võimaldavad beebile ja ta vanematele rohkem privaatsust. Kui varasemalt sai intensiivravi vajava vastsündinu juures pidevalt haiglas, kuid mitte lapsega ühes palatis olla ema, siis nüüd saavad vanemad olla lapsega koos ööpäevaringselt.“

„Perekesksele vastsündinute intensiivravile ülemineku põhiliseks eesmärgiks on paremate ravitulemuste saavutamine ja pere heaolu tagamine,“ rääkis Tallinna Lastehaigla vastsündinute ja imikute osakonna juhataja Liis Toome. „Pere koos haiglapersonaliga moodustavad ühtse meeskonna lapse ravi- ja hooldusprotsessil. Uuringud on näidanud, et pere lähedussuhe haiglas tagab enneaegsele beebile kiirema tervenemise – laste haigestumine infektsioonidesse väheneb ja suureneb loomulikul rinnapiimaga toitmisel olevate beebide osakaal. “

Perepalatid on loodud eelkõige väga enneaegsena ehk enne 32. täisrasedusnädalat sündinud ja intensiivravi vajavatele beebidele. Kõigist Eestis sündinud lastest ligikaudu 1% sünnib väga enneaegsena, neist 2/3 ehk kuni 100 last aastas on ravil Tallinna Lastehaiglas. Kui enneaegsed beebid on piisavalt kosunud ja haiglaravi lõppeb, jätkavad lastehaigla vastsündinute ja imikute osakonna arstid koostöös perearstidega laste regulaarset jälgimist kuni nende 2-aastaseks saamiseni.

„2018. aastal täieliku ümberehituse läbinud  vastsündinute osakonna viis intensiivravi perepalatit ja üks puhketuba sisustati Tallinna Lastehaigla Toetusfondi 2018. aasta suurprojekti „Iga hetk on oluline“ raames,“ rääkis Tallinna Lastehaigla Toetusfondi juhataja Inna Kramer. „Perepalatite sisustamise projekti kogumaksumus on 450 000 eurot, millest ligi poole moodustas 2017. aasta lõpus ETV saates „Jõulutunnel“ heade inimeste abiga kogutud annetussumma. Perepalatite valmimisse on panustanud ka paljud ettevõtted ja organisatsioonid ning eraisikud. Oleme kõigile abistajatele nende toetuse eest väga tänulikud.“

"Eelmise sajandi lõpukümnendil, kui Tallinna Lastehaigla vastsündinute osakonda juhatas dr Adik Levin, valiti vastsündinute ravis täiesti uus suund,“ rääkis ETV saate „Jõulutunnel“ produtsent Ene-Maris Tali. „Tollal oli emade osalemine ravis harukordne terves maailmas. Nüüd, "Jõulutunneli"  lahkete annetajate toel, astutakse  suur samm edasi – elu eest võitleva maimukese juures saavad olla mõlemad  vanemad – nii ema kui isa. Koosolemise kogemus on väga oluline tervele perele. "

Perepalatite pidulikul avamisel tervitasid lastehaigla töötajaid ja külalisi Tallinna Linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvart, abilinnapea Tõnis Mölder ja Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Musitseerisid Helin-Mari Arder ja Teet Raik.

Vastsündinute ja imikute osakonna uued intensiivravi  perepalatid on suurusega  20-22 m² ning igas palatis on voodikoht lapsele koos vajaliku aparatuuriga (kuvöös, aparaat hingamistoetuseks,  toitmisperfuusorid), ema voodi ja lisavoodi isale ööbimiseks, „kängurutool“, vaheseina võimalus, duširuum ja WC. Tänu  tsentraalmonitooringule,  mis hõlmab monitore palatis ja õdede valvepostis on tagatud vastsündinu ööpäevaringne jälgimine meditsiinipersonali poolt.

Galerii

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.