Piiriülene digiretsept teeb apteekri töö kergemaks

Eesti Apteekide Ühenduse juhatuse liige Timo Danilov
Eesti Apteekide Ühenduse juhatuse liige Timo Danilov

Pikalt planeeritud retseptiandmete vahetamine Eesti ja Soome vahel käivitub peagi. Apteekide esindaja usub, et see muudab töö EL-i digiretseptide väljastamisel kergemaks, kuigi käivitamisperioodil võib oodata ka tõrkeid.

Detsembris uue aasta plaanidest rääkides tõi sotsiaalministeerium välja, et jaanuaris 2019 saavad Eestit külastavad soomlased osta siin asuvast apteegist välja Soomes väljakirjutatud retseptiravimeid.

Algselt oli piiriülese digiretsepti käivitamine Eesti ja Soome vahel kavas juba möödunud aasta suvel. Sotsiaalministeeriumi esindaja sõnul teeb otsuse teenuse käivitamiseks Euroopa Liidu ellu kutsustud kõrgetasemeine võrgustik (eHealth Network), kes hindas riikide valmisolekut nii tehnilise võimekuse osas kui ka erinevates riikides kontaktpunktideks olevates asutustes läbiviidud auditite tulemusel.
Viivituse põhjuseks on olnud nii Eesti kui Soome poole tehniline valmisolek. Näiteks esimestel testimistel selgus, et Soome retsepti töötlemisele Eestis kulub liiga palju aega. Selle aasta alguseks ollakse tehniliste lahendustega valmis ja teenus läheb peatselt avalikult kasutamiseks. Eestlaste jaoks avaneb võimalus Soomes asuvates apteekides ravimiretseptide realiseerimiseks 2019. aasta jooksul.

Infot välisretseptide kohta vähe

Ravimiameti ravimiohutuse juhataja Ott Laius tõdes, et EL riikide retseptide alusel Eestis müüdud ravimitest palju teada ei ole. „Ravimiamet kogub apteegistatistika raames andmeid EL retseptide üldarvu kohta, aga me ei kogu täpsemalt pakendite, käibe ega ravimite kohta andmeid,“ selgitas ta. Ravimiametile teada olev statistika Eesti apteekides käideldud EL retseptide üldarvu kohta näitab, et välisretseptide arv on aasta-aastalt kasvanud. 2017. aastal käideldi apteekides 3716 EL retsepti, möödunud aasta üheksa kuuga 2989 EL retsepti.

Eesti Apteekide Ühenduse andmeil soetavad välismaalastest retseptiravimeid Eestis kõige enam just Soome patsiendid. Ühte konkreetset ravimit, mida soomlased meilt enim ostaksid, EAÜ juhatuse liikme Timo Danilovi sõnul välja tuua ei saa, sest retsepte on kirjutatud väga paljudele erinevatele ravimitele. Põhjuseid ravimi Eestis välja ostmiseks võib ühingu esindaja sõnul olla väga mitmeid - nii ettekavatsetud ostud Eestisse tulles kui ka äkitselt selgunud ravimi välja ostmise vajadus Eestis viibides.

Danilov oletab, et imselt puutuvad Tallinna apteegid enim kokku Euroopa Liidu digiretseptidega, kuid Eestisse saabuvad turistid armastavad ka palju Eestis ringi reisida ning seetõttu on EL retseptide alusel ravimi väljastamiseks kindlasti valmis ka väiksemate linnade apteegid. „Euroopa Liidu digiretsept vähendab apteegis paberretseptidega seotud halduskoormust ja seeläbi läheb apteegi töö EL-i digiretseptide väljastamisel kergemaks,“ usub Danilov. “Küll aga ei maksa unustada, et igasuguste uute infotehnoloogiliste lahenduse juurutamisel võib esineda mitmeid erisuguseid probleeme, mis esialgu võivad väljastamise protsessi muuta patsiendile aeganõudvamaks. Millised need probleemid täpselt olla võivad, selgub rakendamise käigus.“

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.