Gripivaktsiin võib päästa patsiendi elu

Hiljutise uuringu tulemuste kohaselt, mis avaldati Ameerika Südameassotsiatsiooni ajakirjas Circulation, võivad iga-aastased gripivaktsiini süstid päästa südamepuudulikkusega patsientide elu.

Gripihooaeg algab tavaliselt sügisel ja kestab kevadeni, haripunkti saavutavad haigusjuhtumid aga sageli talvekuudel. Iga-aastast gripivastast vaktsineerimist peetakse ohutuks ja odavaks viisiks, mis aitab vähendada gripiga seotud surmajuhtumeid ja tüsistusi ning seda soovitatakse tihti patsientidele, kellel on esinenud südamehaigusi ja insulte. Samas aga on vähe teada võimalikust mõjust, mida harilik gripivastane süst võib avaldada südamepuudulikkusega patsientide ellujäämisvõimalustele.

Gripil võivad südamepuudulikkusega patsientide jaoks olla väga rasked või isegi surmavad tagajärjed, sest südamepuudulikkusega patsiendid on sageli üle 65aastased, neil on vereringehäired ja muud terviseprobleemid, ning nakkus võib südamepuudulikkuse sümptomeid võimendada. Lisaks sellele eeldatakse järgmise kümne aasta jooksul südamepuudulikkuse leviku suurenemist rahvastiku vananemise tõttu, ning see toob kaasa suurema vajaduse neile patsientidele parema hoolekande tagamiseks.

Nimetatud uuringus analüüsisid teadlased andmeid, mis olid kogutud 12 aasta jooksul 134 048 patsiendilt, kellel oli esmakordselt diagnoositud südamepuudulikkus. Gripivastase vaktsineerimise määr varieerus 16 protsendist 2003. aastal 52 protsendini 2015. aastal, kusjuures maksimaalne oli see 2009. aastal 54 protsendiga.

Teadlased tegid muuhulgas kindlaks, et gripivastase vaktsineerimisega seostus enneaegse surma riski vähenemine 18% võrra isegi pärast muude faktorite arvestamist, nagu näiteks ravimite tarbimine, muud terviseprobleemid, sissetulek ja haridus.

Uuringut juhtinud Taani Kopenhaageni Ülikooli teadlane Daniel Modin ütles, et kuigi antud uuring keskendus üksnes patsientidele, kellel oli südamepuudulikkus diagnoositud esmakordselt, võib gripivaktsiini süst tõenäoliselt kaitsta kõiki südamepuudulikkusega patsiente.

“Hiljutised uuringud on näidanud, et gripivaktsiini kasutamine südamepuudulikkusega patsientide hulgas on ebapiisav,” ütles Modin.

“Gripivastast vaktsineerimist võib pidada südamepuudulikkuse korral standardseks ravimeetodiks, mis on võrreldav ravimitega.”

Tõlkinud Kalle Klein

Science Daily

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.