Ehtsuse kontrolli esimesed päevad

Järve keskuse Apotheka apteegi farmatseut Julia Lipartova
Järve keskuse Apotheka apteegi farmatseut Julia Lipartova

Laupäeval, 9. veebruaril käivitus üleeuroopaline ravimite ehtsuse kontrolli süsteem. Esimeste päevade tagasiside on valdavalt rahulik ja äraootav, kuigi süsteemis on esinenud juba ka tõrkeid.

Eesti Ravimite Ehtsuse Kontrolli SA juht Raul Milli sõnul sujus süsteemi käivitamine laupäeval ja pühapäeval kenasti. „Eestipoolne süsteem on vastu pidanud ja toiminud, kuid kesksel tasemel esines täna (eile, toim.) siiski süsteemi töös üks tehniline tõrge. Tegu oli paljude riikide, sh. ka Eesti süsteemi tööd (kuivõrd erinevate riikide süsteemid suhtlevad süsteemi keskse lahendusega) mõjutanud probleemiga, mis praeguseks hetkeks peaks olema lahendatud,“ võttis Mill esimeste päevade kogemuse kokku. „Kuivõrd kogu Euroopa lülitus süsteemi kasutama üheaegselt, võib selliseid tehnilisi tõrkeid ette tulla, sest tegu on väga suure süsteemi ning kasutajate hulgaga.“

Järve keskuse Apotheka apteegi farmatseut Julia Lipartova sõnul on nemad paari esimese päevaga müünud alles üksikud pakendid, mis kannavad 2D-koodi ning nende müük on toimunud edukalt.

Ka Euroapteegi keti juht Inna Mets tõdeb, et esimeste päevade tagasiside on olnud positiivne. Uue koodiga retseptiravimeid müües esines neil üks viga, kuid tehnilise poole üle nad ei nurise.

Süsteem käivitub järk-järgult

Apteekreid säästab asjaolu, et süsteem käivitub järk-järgult, kuna uued partiid alles hakkavad vaikselt apteekidesse müüki saabuma. 9. veebruarist ei pea kõik retseptiravimid kandma 2D-koodi, vaid ilma uue turvamärgiseta olemasolevad pakendid võib ära müüa kuni nende säilivusaja lõpuni või hiljemalt aastani 2024.

Lipartova sõnul on praegu ravimite ostmises rahulik periood ning retseptiravimeid ei osteta massiliselt välja, mis teeb samuti süsteemile ülemineku sujuvamaks. Võrreldes digiretseptile üleminekuga, mis oli samuti suur IT-tehniline projekt, peab Lipartova ravimite ehtsuse kontrolliga seotud muudatusi apteekri vaatest väikeseks.

Patsiendid pole süsteemist kuulnud

Põhiliseks murekohaks on Lipartova sõnul siiski aeg, mis kulub ravimi väljastamisele. Kui varem sai näiteks 7 ühesugust retseptiravimit otsa n-ö ühe piiksuga, siis uus süsteem nõuab, et pakendid skaneeritaks ükshaaval. Seejärel peab süsteemist ära ootama iga pakendi staatuse ning koodi deaktiveerima. „Kui kiirus ei ole piisavalt hea, siis patsient ootab, mina ootan,“ ütles Lipartova. Farmatseudi sõnul on nad ise seletanud patsiendile ravimit müües, mis see uus süsteem on ning miks kulub ravimi väljastamiseks veidi rohkem aega. Lipartova kogemus näitab, et patsiendid pole uuest süsteemist veel midagi kuulnud.

Patsient kannatada ei tohi

Kui aga süsteemi toimimises on tõrge, ei tohiks patsient kannatada ning ravimi peaks ta kätte saama igal juhul. Sellisel juhul tuleb apteekril ravim siiski müüa ning hiljem vastavalt juhistele kood deaktiveerida. „Meie IT tegi hästi suure töö ära - saatis kõikidele juhised, kuidas käituda,“ sõnas Lipartova, kes tunneb end uuele süsteemile üleminekul kindlalt. Samuti hindab ta kõrgelt uusi skannerid, mis Apotheka keti apteekidesse on paigaldatud, kuna need tunnevad kergelt ära koodi, mida on vaja skaneerida.

Meditsiiniuudiste toimetus testis 10. veebruari hommikul Tondi Selveri Apotheka apteegis retseptiravimi ostmist. Ravim kandis uut 2D-koodi, kuid skaneerides ei õnnestunud apteekril koodi deaktiveerida. Apteeker jäi rahulikuks ning toksis koodi käsitsi sisse. See kõik võttis aega mitu pikka minutit ja selle ajaga tekkis selja taha juba ka järjekord.

„Kuna turvaelementide rakendamise alguskuudel võib ravimite tootjatel olla veel probleeme andmete üleslaadimisega, võib ravimi käitleja saada andmekogust rohkesti veateateid ning tekkida tehnilist laadi tõrkeid. Esinevad veateated ei tähenda seetõttu üldjuhul seda, et ravimid on võltsitud, vaid viitavad muudatustega kaasnevatele raskustele, mis aja jooksul leevenevad,“ seisab ravimiameti kodulehel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.