Komisjon tegi ettepaneku psühholoogide kutseaasta rahastamiseks

Psühholoogiline abi on oluline inimese elukvaliteedi ja tervise tagamisel.
Psühholoogiline abi on oluline inimese elukvaliteedi ja tervise tagamisel.

11. veebruaril 2019 arutas riigikogu rahvastikukriisi probleemkomisjon Eesti rahvatervise küsimust vaimse tervise tagamisele suunatud teenuste seisukohalt. Kliiniliste psühholoogide pakutavate teenuste kättesaadavuse tagamiseks tehti ettepanek rahastada kliinilise psühholoogide kutseaastat erakorraliselt summas 400 000 eurot.

Haigekassal on erinevate psühholoogi teenuste rahastamise tingimuseks, et teenust osutab kliiniline psühholoog. Kliinilise psühholoogi kutse on reguleeritud Kutsekoja kutsestandardiga ning seda annab välja Eesti Psühholoogide Liit. Kutse saamiseks peab psühholoog läbima juhendatud kutseaasta.

Hetkel analüüsib Sotsiaalministeerium võimalust, et hakata kliinilise psühholoogi kutseaastat rahastama Haigekassa kaudu. Ka kõige kiirema lahenduse korral saab kliiniliste psühholoogide kutseaasta rahastamine sel moel hakata toimuma kõige varasemalt alates 2020 aastast. See aga tähendab, et hetkel puudub toimiv lahendus, et pakkuda 2019. aastal psühholoogia magistriõppe lõpetajatele võimalust alustada kliiniliseks psühholoogiks spetsialiseerumise õpet 2019/2020 õppeaastal.

Arvestades psühholoogilise abi suurt olulisust nii inimese seisukohalt tema elukvaliteedi ja tervise tagamisel kui ka riigi seisukohalt tervishoiukulutuste vähendamisel, on vajalik tagada kliiniliste psühholoogide kutseaasta rahastamise järjepidevus, tõdeti komisjonis. Seni on rahastatud kliinilise psühholoogide kutseaastat väljaspool riiklikku rahastussüsteemi kahe projekti abil: ”Psühholoogia magistriõppekava vastavusse viimine kliinilise ja koolipsühholoogia kutsestandardi ja tööturu nõuetega õppekava rakendusliku külje arendamise kaudu” (2010-2015) ning tööandjate ja õppeasutuste koostöö toetamise projekt „Kliinilise psühholoogi kutseaasta õppekava“ (rahastus lõppes 2018).

Sellest lähtuvalt tegi rahvastikukriisi lahendamiseks moodustatud riigikogu probleemkomisjon ettepaneku rahastada psühholoogide kutseaastat 2019/2020 erakorraliselt summas 400 000 eurot. Vastasel korral jääb vajaliku erialase ettevalmistuseta terve aastakäik värskelt lõpetanud psühholooge, mis võib tähendada tervishoiusüsteemile märkimisväärset tagasilööki teenuste tagamisel, seisab komisjoni ettepanekus.

Probleemkomisjoni esimees on Siret Kotka-Repinski, aseesimees Raivo Põldaru ning liikmed Jüri Adams, Yoko Alender, Heljo Pikhof ja Helir-Valdor Seeder.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.