Mis on sote-uudistus, mille pärast Soome valitsus kukkus?

Soome peaminister Juha Sipilä teatas 8. märtsil valitsuse tagasiastumisel.
Soome peaminister Juha Sipilä teatas 8. märtsil valitsuse tagasiastumisel.

Täna tuli uudis, et Soome valitsus astus tagasi ja põhjuseks on seal juba mitu aastat juurutatud sote-uudistuse probleemid. Mis see endast kujutab?

Algselt pidid kõik teenused üle minema maakonnale selle aasta alguses, kuid seda on edasi lükatud ja viimati räägiti aastast 2021.

See tervishoiukorralduse muutus peaks Soomes tähendama seda, et 18 maakonda ja nende omavalitsusüksused vastutavad tervishoiukorralduse ja sotsiaalabi eest. Need peaksid pakkuma järgmisi teenuseid: tervishoid nii ambulatoorselt kui ka haiglas, laste ravi, hambaravi, samuti lastekaitse, eakate eluolukorraldus jne.

Sote-uudistuse eesmärk on tagada inimestele võrdsed võimalused, mida hetkel neil ei ole. Lisaks on eesmärk vähendada tervishoiu kulutusi ja ravijärjekordi. Laias laastus maadlevad soomlased samade tulevikustsenaariumidega, nagu ka Eesti valitsus: inimesed vananevad ja vajavad järjest rohkem erinevaid (kalleid) teenuseid, kuid raha selleks napib, kuna töölkäivaid maksumaksjaid jääb järjest vähemaks. 

Kitsamalt lubatakse selle reformi käigus näiteks, et inimene saab just seda teenust, mis tal parasjagu vajab ja pääseb sellele vajalikult kiire ajaga. Hajaasustusega piirkondades lubatakse teenuseid inimestele lähemale tuua, räägitakse erinevatest digilahendustest.

Vahest kõige tähtsam muudatus on see, et inimene saab endale teatud ajaks vabalt valida ise ühe maakonna ja teenuseosutaja(d), teda ei "kinnistata" mingite asutuste külge. Ta saab valida nii era- kui ka riiklikku tervishoiuasutust. Tegelikult saab ta Soomes seda juba nüüdki teha, vahetust saab teha aasta möödudes.

Töötervishoiuarstid, kes Soomes on esmatasandi arstid, jäävad endiselt tegutsema. 

Valitsuse keskne teema kukkus läbi

Yle andmetel sai viimaseks tilgaks karikas asjaolu, et reformi puudutavad küsimused ei pälvinud piisavat heakskiitu parlamendi põhiseaduskomisjonis. Nimelt ei jätkanud komisjon maakondade ülesandeid puudutavate ja seeläbi reformi eelduseks olevate eelnõude menetlemist.

Sipilä nentis hiljem korraldatud pressikonverentsil, et on väga pettunud, sest sotsiaal- ja tervishoiuteenuste reform oli tema juhitud valitsuskoalitsiooni üks kesksetest eesmärkidest. Peaminister kinnitas pressikonverentsil ka seda, et valitsus jätkab valimisteni töökohustuste täitmist.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.