Meditsiiniuudised  • 29 november 2019 07:00

Mis on aasta tegu ja kes aasta nägu?

Meditsiin 2020 konverentsil ettekandega üles astuv arstiteadusüliõpilaste seltsi president Ann Leen Mahhov ja varasema aasta meditsiinimõjutaja sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juht Heli Paluste pakkusid oma kandidaadid.

Sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juht Heli Paluste.  Foto: Raul Mee

Heli Paluste: Tooksin välja aasta tegijana Eesti Neuroloogide ja Neurokirurgide Seltsi ja aasta teona nende koostatud insuldihaige käsitlusjuhendi. Selts tegutses vastutustundliku üksmeelse erialaühendusena targalt ja sihikindlalt selle nimel, et insuldihaigete käsitlus Eestis saaks toimima kaasaegsete põhimõtete kohaselt eesmärgiga vähendada suremust ja invaliidistumist.

Selts koostas teoreetilise dokumendi ja toetas oma jõududega ning erialase kompetentsiga kõiki kohtumisi. Koostöös - erialainimesed, haigekassa ja ministeerium - kaasasime haiglad ja kiirabid ning kokkulepped reaalsete muutuste rakendamiseks sündisid. 1. septembrist võeti käsitlusjuhend järgimisele. Käima aidati lükata haigekassa algatatud pilootprojekt katsetada uut rahastamismetoodikat, mis toetab uut ja koordineeritud lähenemist insuldihaigete käsitlemisel.

Ilma ENNS väsimatu toeta see ei oleks olnud võimalik (st ainult riigi ja haigekassa algatusena). Loodetavasti ei väsi nad ka pilootprojekti ellu viimisel. Tulemuseks on reaalselt päästetud elud ja välditud invaliidsuse juhud. Kuna insult on suurt haiguskoormust põhjustav, siis mõju on oluline, kuigi tegu ise sai üpris vähe tähelepanu. See protsess on hea näide, kuidas erialainimeste ja riigi koostöös võib sündida reaalne vajalik muutus. Rõhutaksin ka erialasisest harvanähtavat üksmeelt, mis suurte otsuste tegemisel ei mõranenud ka vaatamata teatud erimeelsustele tegutsevate neuroloogide hulgas.

Ann Leen Mahhov: aasta tegu on Eesti Nooremarstide Ühenduse algatuse tulemusena residentidele alates 2020. aasta 1. aprillist võimalus töötada ka osakoormusega, mis võimaldab paindlikkust era- ja tööelu kombineerimisel, väärtustab meie inimesi ning muudab residentuuriprogrammi kaasaegseks ja konkurentsivõimeliseks.

Aasta nägu: Pean tunnustuse vääriliseks kõiki meditsiinitöötajaid, kes, lisaks patsientide tervisele, hoolivad ka enda ja kolleegide vaimsest ja füüsilisest heaolust ning astuvad samme selle hoidmise nimel.

10. aastat toimuv Meditsiin 2020 konverents on Tallinnas 13. detsembril.

Jaga lugu:
Seotud lood
MEDITSIINIUUDISTE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Meditsiiniuudised igal nädalal enda postkasti.

Meditsiiniuudised.ee toetajad:

Kadi Heinsalu
Kadi HeinsaluPeatoimetajaTel: 667 0451
Aet Trisberg
Aet TrisbergAjakirjanik-toimetajaTel: 667 0455
Violetta Riidas
Violetta RiidasToimetajaTel: 667 0454
Siret Trull
Siret TrullAjakirjanik-toimetajaTel: 667 0446
Karin Tamm
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Maarja Kõrv
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708