Kuni Eestis pole välja kujunenud patsiendiohutuse kultuuri, ei ole abi ka ravivigade raporteerimissüsteemi loomisest, sest meedikud lihtsalt ei julge erinevatest juhtumitest teada anda, rääkis Pärnu haigla kvaliteedijuht Teele Orgse konverentsil Meditsiin 2020.
- Pärnu haigla kvaliteedijuht Teele Orgse. Foto: Raul Mee
Orgse meenutas, et patsiendiohutusest hakati rääkima USAs 20 aastata tagasi, mil avaldati raport “To Err Is Human” (“Eksimine on inimlik”). Raportis toodi välja, et 10% tervishoiuteenuse saajatest kogeb välditavat kahju. See protsent on leidnud kinnitust ka mujal riikides, ent milline on olukord Eestis, me ei tea.
Seotud lood
Tartu Ülikool hakkab Euroopa Komisjoni rahastusel arendama patsiendiohutuse uurimiskeskust.
Täna, 17. septembril, tähistatakse rahvusvahelist patsiendiohutuse päeva. Intervjuus Meditsiiniuudistele tõdeb Pärnu haigla kvaliteediteenistuse juhataja doktor Teele Orgse, et Eestis pole patsiendiohutuskultuuri jõudnud veel tekkida.
17. septembril tähistatakse esmakordselt ülemaailmset patsiendiohutuse päeva, et tõsta teadlikkust tervishoius esinevatest välditavatest ravivigadest ning nende ennetamise võimalustest.
Möödunud nädalal kooskõlastusringile saadetud patsiendikindlustuse seadusega paralleelselt tehakse õigusruumis ka muudatusi, mis aitaksid kaasa ravivigadest teavitamise ja neist õppimise süsteemile.
Kandideerimise tähtaeg: 15.12.2024