COVID-19 viiruse edasise levikuga ja võimalike patsientide arvu kasvuga tekib suurenenud vajadus meditsiinilisteks konsultatsioonideks. Hea võimalus oleks selleks puhuks kasutada telemeditsiini ja videokonsultatsioone, leiab Tartu Ülikooli molekulaarimmunoloogia professor Pärt Peterson.

- TÜ molekulaarimmunoloogia professor Pärt Peterson
- Foto: Kristjan Teedema
Tartu Ülikooli professor Pärt Peterson tõdeb, et kuivõrd haigusjuhte võib lähiajal tekkida palju, siis oleks see haiguskahtlusega ja karantiinis olevatele inimestele lihtsaim viis saada arsti hinnang olukorrale.
„Ehk tasuks terviseametil kaaluda ajutise perearsti või pereõe-tasandi videokeskuse loomist, kuhu nakatunud inimesed saaksid pöörduda konsultatsiooniks oma arvutitest, ilma kodust lahkumata,“ soovitas Peterson.
Ta tõi näiteks Haapsalu, kus on perearsti puudusel kasutatud videosilda. „See võiks ka COVID-19 puhul toimida. Väheneks surve polikliinikutele, EMOle, tervise- ja kiirabitöötajatele ning ühtlasi areneksid digi- ja telemeditsiini lahendused Eestis,“ arutles professor.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Telemeditsiini abist praeguse pandeemia olukorras on kirjas ajakirjas New England Journal of Medicine.
Seotud lood
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.