Autor: Meditsiiniuudised • 28. aprill 2021

Ekspertkomisjon soovitab kasutada AstraZeneca vaktsiini üle 50aastastel

27. aprillil kogunenud riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitas langetada AstraZeneca COVID-19 vaktsiini kasutamisele seni kehtinud vanusepiiri ning kasutada vaktsiini edaspidi üle 50aastaste inimeste vaktsineerimiseks.
Üle 50aastastel on Vaxzevriaga vaktsineerimisest saadav kasu oluliselt suurem võrreldes võimaliku kõrvaltoime riskiga.
Autor: Shutterstock

"Olemasolevate andmete ja Euroopa Ravimiameti analüüsi põhjal järeldasid ekspertkomisjoni liikmed, et üle 50aastastel on Vaxzevria vaktsiiniga vaktsineerimisest saadav kasu oluliselt suurem võrreldes võimaliku üliharuldase kõrvaltoime riskiga. Analüüsi põhjal ei ole haruldase kõrvaltoime esinemise riski osas vanuserühmades 50-59 ja 60-69 olulist erinevust, mistõttu soovitavad eksperdid kasutada vaktsiini edaspidi üle 50aastastel," ütles ekspertkomisjoni juht Maris Jesse. "Vanuspiiri langetamine võimaldab pakkuda vaktsineerimise võimalust rohkematele inimestele, et jõuda üle 50-aastaste sihtrühmas kiiremini kõrgema hõlmatuseni."

Euroopa Ravimiamet analüüsis väga harvade tromboosi ja trombotsüütide vähesuse juhtude ehk nn VIPIT-sündroomi esinemise riski AstraZeneca COVID-19 vaktsiinist Vaxzevria saadava kasu kontekstis. Hinnangud anti erinevate vanuserühmade ja viiruse leviku erinevate tasemete (madal, keskmine ja kõrge) lõikes.

Loe lisaks
Kuidas toimivad vaktsiinid COVID-19 uute tüvede osas?

Analüüsi kokkuvõte edastati liikmesriikide ekspertidele edasiste kasutussoovituste kohta otsuste langetamiseks. Euroopa Ravimiameti analüüsi põhjal on üliharuldase VIPIT-sündroomi avaldumise risk vanuserühmas 50-59 ligikaudu sama väike kui 60-69aastaste vanuserühmas. Nooremates vanuserühmades on sündroomi avaldumise risk mõnevõrra suurem, samas kui raske haigestumise risk on väiksem.

Arvestades, et Eestis on nakatumise näitajad langustrendis võttis Eesti ekspertkomisjon Vaxzevria vaktsiini kasutamise soovitusliku vanusepiiri langetamise üle otsustamisel aluseks keskmise nakatumise taseme korral vaktsineerimisega välditavad COVID-19 haigusest põhjustatud intensiivravijuhud ning VIPIT-sündroomi esinemise riski.

Komisjon soovitab pärast AstraZeneca COVID-19 vaktsiini saamist jälgida oma tervist 20 päeva jooksul ning kui esineb mõni järgmistest sümptomitest, pöörduda koheselt arsti poole:

- vaktsineerimise järgselt üle 3 päeva kestev palavik,

- hingeldus,

- rindkere- või kõhuvalu,

- jäseme turse või jahedus,

- tugev/süvenev peavalu või ähmane nägemine,

- püsiv veritsus,

- väikesed verevalumid, punakad või lillakad täpid, verevillid nahal.

Kehtima jäi immunoprofülaktika ekspertkomisjoni soovitus juba alustatud AstraZeneca vaktsiinikuurid kindlasti kokkulepitud ajal 2. doosiga lõpuni teha.

Jaga lugu
Mu.ee toetajad:
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Triin Tabur Meditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 455
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Minna Liisi LiivrandMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 230
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708