Autor: Meditsiiniuudised • 2. juuli 2021

WHO Euroopa juht hoiatab uue COVID-19 laine eest piirkonnas

WHO Euroopa piirkonna juht Hans Kluge tegi eile, 1. juulil avalduse, milles rõhutas, et organisatsiooni 53 riigis on lõppenud COVID-19 juhtude arvu senine 10-nädalane langus ja pandeemia kolmas laine on õhkõrna jää all.
WHO Euroopa piirkonna juht Hans Kluge.
Autor: Shutterstock

Kokkuvõte Hans Kluge 1.07.21 pöördumisest:

"Eelmisel nädalal kasvas juhtumite arv 10%, põhjuseks oli sagedasem reisimine, kogunemised ja sotsiaalsete piirangute leevendamine. Levimas on COVID-19 uus murettekitav variant - delta tüvi; vaatamata ELi liikmesriikide suurtele jõupingutustele on miljonid inimesed aga vaktsineerimata.

Delta tüvi möödub alfast väga kiiresti ning see tähendab suurenenud haiglaravi vajadust ja surmajuhtumeid.

Augustiks on WHO Euroopa piirkonnas domineeriv koroonaviiruse delta variant, kuid augustiks ei ole regioon täielikult vaktsineeritud (63% inimestest ootab endiselt oma esimest vaktsiinidoosi); ja augustis jääb WHO Euroopa ala endiselt toimima valdavate piiranguteta, kusjuures reiside ja kogunemiste arv suureneb.

Seega on enne sügist kasvava haiglaravi vajaduse ja surmajuhtumite uueks laineks 3 n-ö soodsat tingimust: uued COVID-19 tüved, vähene vaktsineeritus, suur n-ö sotsiaalne segunemine.

Vaktsiinid on efektiivsed ka delta variandi vastu - mitte 1, vaid 2 annust. Viivitused vaktsineerimisega maksavad elusid ja koormavad majandust ning mida aeglasem on vaktsineerimistempo, seda rohkem tüvesid juurde tekib. Me näeme, et paljudel riikidel läheb COVID-19 võitluses hästi, kuid tõsiasi on, et regiooni keskmine hõlmatus vaktsiiniga on ainult 24%. Veelgi tõsisem murekoht on, et pooled meie eakatest ja 40% meie tervishoiutöötajatest on endiselt kaitsmata.

See ei ole vastuvõetav tulemus ning on kaugel eesmärgist saavutada täiskasvanud elanikkonna hulgas 80% hõlmatus.

Nende arvude põhjal võib öelda, et pandeemia ei ole kusagil lõppenud ja oleks väga vale eeldada, et see nii on.

Enne kui pakime kõik asjad kokku ja läheme kodule lähedale või kaugele puhkama, pean oma kohuseks anda edasi kolm sõnumit.

Kui otsustate reisida ja osaleda kogunemistel, hinnake riske ja tehke seda ohutult kandes kaitsemaski ja muid enesekaitsevahendeid, eriti siseruumides ja eriti rahvahulkades.

Lase ennast vaktsineerida - võta see süst enda ja teiste tervise nimel. Ühiskonna kõige haavatavamad peaks vaktsiinidoosi saama esimeste hulgas.

COVID-19 kulg lähinädalatel ja kuudel sõltub otsustest ja tegevustest, mida me üksikisikute, kogukondade ja valitsustena praegu ja eelolevatel nädalatel teeme. Sellest sõltub, kas elu jätkub normaalselt, kas meie lapsed saavad koolides edasi käia.

Panused on endiselt kõrged, kuid meenutagem, et solidaarsus tasub end ära."

Jaga lugu
Mu.ee toetajad:
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Triin Tabur Meditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 455
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Minna Liisi LiivrandMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 230
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708