Autor: Prof Joel Starkopf, Tartu Ülikooli Kliinikumi juhatuse liige • 8. oktoober 2021

Prof Joel Starkopf: ainus viis olukorda muuta on vaktsineerida

Tartu Ülikooli Kliinikumis on haigla tavapärane töörütm tõsiselt häiritud, neljast täiskasvanute intensiivravi osakonnast kaks on muudetud COVID-19 osakondadeks, kirjutab haigla juhatuse liige Joel Starkopf.

Kliinikumis on 2020. aasta algusest kuni tänaseni ravitud 1471 COVID-19 patsienti, neist 272 on olnud intensiivravi osakonnas. Tänase, 8. oktoobri seisuga on ravil 66 isolatsiooni vajavat COVID-19 patsienti, sh 11 intensiivravil.

COVID-19 patsientide ravi on keeruline ja aeganõudev. Need patsiendid viibivad haiglas kaks korda kauem kui muud haiged, haiglasuremus on kaheksa korda kõrgem. Kõik see tähendab, et COVID-19 haiged vajavad raviks oluliselt rohkem ressurssi kui mitte COVID-19 haiged.

Vajaminev tööjõud ja voodikohad tulevad nende ravitegevuste arvelt, mida on võimalik edasi lükata. Ennekõike on see plaaniline statsionaarne kirurgia. Tulemuseks on pikenenud operatsioonijärjekorrad, halvenenud eriarstiabi kättesaadavus.

Ainus viis olukorda muuta on vaktsineerimine

Terviseameti andmed ning professor Krista Fischeri analüüs tõestavad veenvalt, et vaktsineerimine kaitseb hästi COVID-19 haigestumise, eriti raske haigestumise, st haiglaravi vajaduse eest.

Vaktsineeritud inimestel on 3 korda väiksem tõenäosus haigestuda ja ligi 8 korda väiksem tõenäosus haiglaravi vajaduse järele.

Kliinikumis näeme selgelt, et haiglaravi vajavad ennekõike vaktsineerimata inimesed. Nende haiguse kulg on sama keeruline ja raske kui pandeemia esimese ja teise laine ajal. Haiglaravi vajanud vaktsineeritud inimesed põevad haigust võrreldes vaktsineerimata patsientidega kergemalt ning lühemalt. Intensiivravi on vajanud vaid üksikud, kelle puhul on haiguse kulus olnud oluline roll kaasuvatel haigustel.

Vaktsineerimine COVID-19 vastu sai laiemale elanikkonnale kättesaadavaks kevad-suvel. Paraku ei ole me saavutanud seda vaktsinatsioonitaset, mis lubaks tervishoiuasutustel pöörduda normaalse, tavapärase töörütmi juurde. Viimase nädala nakatumisnäitajad viitavad olukorra halvenemisele, haiglaravi vajavate patsientide arv kasvab oktoobri lõpuks tänasega võrreldes tõenäoliselt kaks korda.

Oleme taaskord sarnases olukorras nagu 2021. aasta märtsis-aprillis. Seda on võimalik muuta vaktsineerimisega. Paneme inimestele väga südamele, palun vaktsineerige end COVID-19 vastu! Seeläbi kaitsete mitte ainult ennast, vaid tagate ka tervishoiuteenuste kättesaadavuse kogu ühiskonnas tervikuna.

Teie lähedaste hulgas on kindlasti inimesi, kes vajavad arstiabi muul põhjusel, kui COVID-19. Palun tehke see neile võimalikuks!

Mu.ee toetajad:
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Kristiina KäitMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 58552330
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Minna Liisi LiivrandMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 230
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708