Autor: Meditsiiniuudised • 22. november 2021

Update 2021: üha olulisem on kasvaja molekulaarne profiil

Kliinikumi hematoloogia-onkoloogia kliiniku juht Kristiina Ojamaa sõnul on Eestis tänavu tähtsaim sündmus vähitõrjekava valmimine, maailmas aga raviotsustes üha enam kasvaja molekulaarsele profiilile toetumine.
Onkoloog Kristiina Ojamaa
Autor: mu.ee

Milliseid uudiseid maailma mastaabis tänavu onkoloogide jaoks saab esile tuua?

Onkoloog Kristiina Ojamaa sõnul on COVID-pandeemia on mõjutanud nii patsientide onkoloogile pöördumisi kui ka onkoloogide tööd. "Vaktsineerimine on lubatud ja oluline kõikidele vähihaigetele. Vaktsineerida tuleb ka keemiaravi saavaid patsiente," toonitas ta. Ojamaa esineb ka konverentsil Meditsiini Update 2021 2. detsembril.

Ta jätkas, et ouline on tagada igale patsiendile optimaalse onkoloogilise ravi kättesaadavus olenemata patsiendi elukohast. Hea on tema sõnul see, et vähiravi planeerimine ja raviotsused tehakse järjest enam kasvaja molekulaarsele profiilile toetudes. Teine oluline aspekt on saavutada, et uued vähiravi meetodid ja ravimid tekitaksid vähem tüsistusi.

Mis Eestis on olnud olulisemad sündmused, uudised, (uued) ravimid/protseduurid, seadmed, onkoloogide jaoks?

Esimeseks märkis doktor Ojamaa Eesti Vähitõrje tegevuskava valmimist mais 2021. Ta jätkas, et tänavu sai haigekassa rahastuse ka oligometastaatilise kasvaja (esmasel diagnoosimisel esineb kuni viis metastaasi, toim) metastaaside kiiritusravi. Ojamaa tunnustas ka molekulaarse kasvajate nõukoja integreerimist kliinilisse praktikasse. "Kasvajakoest tehtud geenipaneeli testide tulemused vajavad interpreteerimist ja analüüsi mitme erineva spetsialisti poolt, kes ühise arutelu tulemusena koostavad geenipaneeli testi tulemusena patsiendile ravisoovituse. Spetsialistideks on onkoloogid, molekulaarteadlased, laborispetsialistid," selgitas ta.

Kuidas on COVID-19 mõjutanud teie patsientide eluolu: kas kliinikumis suudetakse ravi tagada etteantud ajalises piires või on III laine ajal siiski ooteajad pikenenud?

"Vaatamata paljude erialade töö ümberkorraldustele COVID-pandeemia ajal on kliinikumis püütud võimalikult vähe mõjutada vähipatsientide diagnostika ja raviteekonda," lausus Ojamaa. "Vähiravi puhul on kiire diagnoos ja ravile pääs otseselt seotud patsiendi elulemuse ja elukvaliteediga, mistõttu selles osas järeleandmisi teha pole võimalik." Samuti kui teistel erialadel, on ka onkoloogiasse tulnud kaugvastuvõtud, mida kasutatakse eelkõige tablettravil olevate patsiendite puhul või järelkontrollidel. Kahel viimasel aastal pole kliinikumis Ojamaa sõnul uute patsientide osakaal tõusnud, mis võib olla seotud patsientide vähesemast pöördumisest esmatasandi või muude erialade spetsialistide poole seoses COVID-19iga.

Jaga lugu
Mu.ee toetajad:
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Triin Tabur Meditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 455
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Minna Liisi LiivrandMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 230
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708