Raviraha kasutamist kontrollib tervisekassa, kaasates soodusretseptide kuritarvitamise petuskeemide tabamiseks ka ravimiameti ja terviseameti. Abiks on ka see, kui inimesed ise jälgivad oma retsepte digiloost või riigiportaalist.

- Üha enam jälgivad patsiendid ise digiloost oma retsepte ja raviarveid digiloos.
- Foto: Shutterstock
Hiljuti alustati kriminaalmenetlust Punase Apteegi suhtes kahtlustatuna ravimikelmuses. Patsient avastas, et talle välja kirjutatud retseptiravimid on juba kellegi teise poolt välja ostetud, loo artikkel on leitav
siit.
Meditsiiniuudised küsis tervisekassalt, kuidas toimub ennetav kontroll ravimikelmuste vähendamiseks.
Tervisekassa tervisekommunikatsiooni osakonna peaspetsialist Vivika Tamra sõnul on raviraha kasutamise kontrollimine töö, millega tervisekassa järjepidevalt tegeleb. "Viimase paari aasta jooksul toimunud kontrollide tulemusena nõudsime tervishoiuteenuste osutajatelt tagasi ligi miljon eurot, et ohjeldada ühise ravikindlustusraha alusetut kulutamist," sõnas Tamra.
Tervisekassa järelevalve osakonna juhi Jelena Konti sõnul on nt möödunud aastal kõige rohkem tagasinõudeid esitatud günekoloogia ja hambaravi erialadel, kokku ligi 90 000 euro eest. Ta lisas, et ehkki sageli on tegemist tahtmatu eksimusega, on siiski avastatud ka sihipäraseid ja süsteemseid pettusi.
Retseptide kontrollimiseks teeb digiretsept süsteemseid ja tõhusaid kontrolle. Digiretsept suudab kontrollida, et retsepti väljastajal ja ravimi müüjal oleksid kehtivad tegevusload. Samuti suudab süsteem tagada, et ravimil oleks patsiendi jaoks soodsaim soodusmäär.
Veelgi enam hoiatab digiretsept arsti, kui mõnda ravimit on patsiendile hiljuti ettenähtust rohkem välja kirjutatud. See võimaldab peatada pettusi, mille eesmärgiks võib olla ravimite ostmine edasimüümise eesmärgil, saades ühise raviraha toel esmalt ravimi soodsamalt kätte ja hiljem seda edasi müües lisatulu.
Sealhulgas teeb Tervisekassa koostööd ka ravimiameti ja terviseametiga, et tuvastada soodusretseptide kuritarvitamise petuskeeme võimalikult vara. Suureks abiks on ka see, kui inimesed ise üha enam jälgivad oma retsepte digiloost või riigiportaalist. See võimaldab jälile jõuda just sellistele juhtumitele, kus apteeker ilma patsiendi teadmata tema retsepte müüduks märgib.
2021. aastal loodi patsiendiportaali digilugu.ee uus võimalus, mille kaudu saab inimene raviarvet digiloo kaudu lisaks kontrollimisele ka vaidlustada.
Jelena Konti sõnul tuleb vaidlustuse nuppu vajutades ja vaide sisu kirjeldades tervisekassale teade, et arve on vaidlustatud ning saadud info alusel pöördume raviasutuse poole selgituste küsimiseks. "Oleme mitmele olulisele rikkumisele jälile saanud just tänu inimeste esitatud kaebustele ja tagasisidele,“ lausus Kont.
Seotud lood
Kandideerimise tähtaeg: 12.05.2025