Kuula artiklit
Autor: Meditsiiniuudised • 20. september 2023
Kuula artiklit

Riik pakub küberturvalisuse parandamiseks toetust kuni 60 000 eurot

Küberrünnakute puhul ei maksa küsida, kas see juhtub, vaid millal see juhtub. Kuni 60 000 euro suuruse toetusega saavad meditsiiniettevõtted end tulevikuks paremini valmis seada, ütleb RIA ekspert Seiko Kuik.
RIA Ekspert Seiko Kuik
Foto: Erakogu

Riigi Infosüsteemide Ameti (RIA) ekspert Seiko Kuik jätkas, et nad toetavad läbi EASi ettevõtteid, kes soovivad oma praegust küberturvalisust taset hinnata ja seda ka tõsta. "Meie käest on võimalik taotleda kuni 60 000 eurot toetust: oma finantseeringu osakaal on 50% ehk pool maksame meie kinni," lisas Kuik.

Esimene toetuse tase on kuni 10 000 eurot ning see kannab nime küberturvalisuse kaardistamine. Selle toetuse abil saab nt perearstikeskus lasta hinnata oma küberturvalisuse taset, et saada värske ülevaade, kui hästi on nende IT-süsteemid üles ehitatud ja kus peituvad ohud. Hindamise osana saavad ettevõtted nimekirja tegevustest, mille abil enda küberturvalisuse taset tõsta. Selle jaoks on teine tase kuni 50 000 eurot.

"Praegu on arstidel võimalus saada tuntavalt soodsam, kuid siiski tipptasemel hinnang oma küberturbele. Küll aga tasub tähele panna, et toetust küsiva ettevõtte käive peaks olema 200 000 eurot kahe eelneva majandusaasta keskmisena," selgitas ta.

Meditsiiniuudised küsis paar täpsustavat küsimust.

Saame õigesti aru, see ei ole ainult perearstidele, vaid kõigile väiksematele erafirmadele? Kas ka apteekidele, erakliinikutele, vanadekodudele ehk Q- tervishoid ja sotsiaalhoolekanne?

Jah, toetus saavad taotleda kõik ettevõtted, kelle tegevusala kood on Q ehk tervishoid ja sotsiaalhoolekanne. Apteegid lähevad siis G koodi alla, mis on hulgi- ja jaekaubandus, aga selle valdkonna ettevõtteid toetame samamoodi. Ettevõtted saavad vajadusel oma tegevusala koodi kontrollida siit.

Palun juhiseid, kust alustada ja mis ankeete tuleb täita?

Küberpöörde toetust on kahte sorti. Esimene toetus on mõeldud neile, kes soovivad ette saada pilti enese küberturbe küpsusest. See vastab küsimustele, kus on meie IT-süsteemides ja teenustes nõrkused ja mida teha, et need kõrvaldada. Säärast hindamist toetakse kuni 10 000 euroga. Juba teadaolevate puudujääkide kõrvaldamiseks saavad ettevõtted taotleda lisaks 50 000 eurot. EASi kodulehel on need kaks toetust nimetatud kui tegevussuund 1 (küberturvalisuse teekaardi koostamine) ja tegevussuund 2. Küberpöörde toetuste omaosaluse maht on 50% maksumusest.

Ettevõtetel, kes soovivad küberturvalisuse teekaardi toetust taotleda, soovitame koostada lähteülesande, kus on kirjas, mida täpsemalt soovitakse lasta oma ettevõttes hinnata ja üle vaadata. Siinkohal saavad abiks olla erinevad küberturvalisuse ettevõtted, kes säärast teenust pakuvad. Seejärel tuleb ettevõttel saata oma lähteülesanne küberturvalisuse teenuse pakkujatele, kes esitavad ettevõttele hinnapakkumise. Kui teenuse kogumaksumus on alla 20 000 euro (km-ta), siis piisab ühest pakkumisest, kui summa on 20 000 eurot või suurem, siis kaks hinnapakkumist.

Lähteülesande all peame silmas, et ettevõte paneb kirja, mida ostetakse, mis on tegevuste ajaraam, millised on ootused teenusepakkujale (nt RIA teekaardi koostamise metoodika järgmine, küberturvalisuse alalne kogemus, IT haridus jmt), mille alusel tehakse valik ning mis on hinnapakkumiste esitamise tähtaeg.

Küberturvalisuse teenust pakkuvate ettevõtete mittelõplik nimekiri on RIA kodulehel, kui veidi alla kerida. Kõik need ettevõtted on kursis selle toetusega ja valmis küberturvalisuse teekaardi koostamise teenust pakkuma. Edukas küberrünnak tervishoiuasutuse vastu ei ole ainult maine küsimus, vaid andmete terviklikkusest sõltub ka inimeste tervis. Lisaks võib seesugune rünnak kaasa tuua pankroti, nagu juhtus Soomes Vastaamo psühhoteraapiakeskusega – lunavararünnaku ja andmelekkest tekkinud kahjud ületasid mitme miljoniga kliiniku vara väärtuse.

Koostööd alustades tuleks veenduda, et hinnapakkumise tegija ei ole toetust taotleva ettevõttega seotud ja on erapooletu, aga ka, et hinnapakkumise tegijal on põhjalikud teadmised ja kogemused võrgu- ja infosüsteemide küberturvalisuses ja turvanõrkuste hindamises.

Seejärel saab juba taotlust esitada struktuurifondide e-toetuse keskkonnas. Niisiis, esmalt peavad ettevõtted küsima hinnapakkumisi, misjärel saab juba asuda taotlust koostama.

Toetuse tingimuste ja korraga saab tutvuda siin.

Kogu vajalik info toetuse saamiseks on tema sõnul üleval ka EASi kodulehel. Lisaks leiab sealt ka juhendid, kuidas küberturvalisuse ettevõtted peavad teekaarte koostama ja kuidas käib nende hindamine.

Kes seda taset hindab, kas teilt saab ka nimekirja koostööpartneritest?

Siin on nimekiri teenusepakkujatest, kes on öelnud, et nad pakuvad teekaardi koostamise teenust.

Kas II etapp ongi siis suurem toetus taseme tõstmiseks? Kas taas on pakkuda ka firmasid, kelle vahelt valida?

Jah, seda teenust võib küsida samadelt ettevõtetelt või ka mõnelt muult küberturvalisuse teenust pakkuvalt ettevõttelt. II etapp on mõeldud hindamise käigus selgunud puuduste kõrvaldamiseks ehk siis juba reaalsete sammude astumiseks, et ettevõtte küberturvalisust tõsta.

Kui on mõni ettevõtte, kes on hiljuti, näiteks aasta jooksul, juba lasknud oma küberturvalisust hinnata ja on teada, kust king enim pigistab, siis see ettevõtte võib tulla ka kohe küsima 50 000 eurot oma süsteemide uuendamiseks. II etapis osalemiseks pole I etapis osalemine kohustuslik.

Mis ajani seda I taseme toetust saab taotleda?

Küberturvalisuse teekaardi koostamise ehk I tegevussuuna toetust saab taotleda kuni 1. juulini 2024. Tegevussuund II toetus on avatud 1. märtsini 2024.

Riik pakub küberturvalisuse parandamiseks toetust kuni 60 000 eurot
Kuula artiklit

Riik pakub küberturvalisuse parandamiseks toetust kuni 60 000 eurot

Liitu Meditsiiniuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Meditsiiniuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Kristiina KäitMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 58552330
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Minna Liisi LiivrandMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 230
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708
TellimiskeskusTel: 667 0099