Ida-Viru Keskhaigla ambulatoorse psühhiaatria osakonna vanemarst, unemeditsiini ekspert Tuuliki Hion esineb ettekandega melatoniinist unemeditsiini konverentsil 10. oktoobril.
Mida kujutab endast melatoniin?
Melatoniin ilmus apteekidesse toidulisandina ja retseptiravimina suhteliselt hiljaaegu. Tegu on ainega, mis on osaline keha une ja ärkveoleku rütmi reguleerimise süsteemis.
Mis näidustustel seda peamiselt kasutatakse?
Kuigi melatoniini soovitatakse ja kasutatakse unetuse ravis nii lastel kui ka täiskasvanutel, tasub olla teadlik tegelikest ravijuhiste soovitustest nii unetuse ravi kui ka melatoniini kasutusnäidustuste osas. Melatoniini kasutus leiab tõendust pigem une-ärkveoleku rütmihäirete kui unetuse ravis, ja ainult piiratud patsiendigruppidel. Unetus ravi eeldab meedikult mitme lisategevuse õpetamist kliendile ja aine mõju jakasutuse jälgimist.
Millegipärast saadab seda uinuti kuvand, kuid mis see tegelikult on?
Tegu pole uinutiga, kuid enamasti soodne kõrvaltoimete profiil ja suuremas osas ohutu kooskasutamise võimalus muude ravimitega koos laia annusevalikuga teeb melatoniinist aine, mida on võimalik kergesti proovida erinevates raviskeemides.
Melatoniinil on rida toimeid lisaks toimetele unerütmile. Neist on vajalik olla teadlik ja nendega tuleks melatoniini kasutamisel arvestada.