Soodüsfooriaga tegelev endokrinoloog Pille Pärnakivi sõnul on lisaraha võimaldanud käima panna patsientide jaoks kaks eraldi komisjoni ja protsesse kiirendada.
- Arstlik töökorraldus neile, kes soovivad ühelt soolt teisele üle minna, sai tänavu Eestis raha juurde. Foto: Shutterstock
Muu hulgas soolise ülemineku temaatikaga tegelev LTKH endokrinoloog
Pille Pärnakivi esineb ettekandega konverentsil “
Meditsiini Update 2024”, mis toimub 5. detsembril. Tal on kaasettekanne psühhiaater
Veronika Elmetiga.
Seda temaatikat raamistab Pärnakivi sõnul 2022. a septembris avaldatud SOC 8 (Standards of Care for the Health of Transgender and Gender Diverse people), mille lahtimõtestamine ja kliinilisse praktikasse viimine toimub erinevate koolituste kaudu kuni käesoleva ajani.
Soodüsfooria on rahvusvaheliselt järjest olulisem eriala. Aktuaalseid uudiseid räägiti tänavu septembri lõpus Lissabonis toimunud WPATHi (The World Professional Association for Transgender Health) 28. teaduslikul sümpoosiumil. Valdkonna uudiseid arutati ka suvel Belgias Genti Ülikoolis 2. EPATH (European Professional Association for Transgender Health) suveülikoolis.
Aasta jooksul oli tema sõnul ka mitu GEI (Global Education Institute) õpituba, et õpetada tervishoiutöötajaid SOC 8 printsiipide alusel ja juhendada SOC 8 ideede viimist kliinilisse praktikasse.
Eestis on olnud tema sõnul kõige olulisem see, et vahetult enne 2024. a algust 2023. a detsembri lõpus avaldati eestikeelne "Soolise ülemineku hormoonravi juhend" koos eesti- ja venekeelsete viriliseeriva ja feminiseeriva ravi nõusoleku vormidega. Need on vabalt kättesaadavad näiteks Eesti endokrinoloogia seltsi kodulehelt.
Lisaraha võimaldas tööd kiirendada
Soodüsfooria osas tekkis Eestis hiljuti suur järjekord inimesi, kes soovisid komisjoni ette saada, aga kuna see mingil ajal üldse koos ei käinud, siis olid ooteajad pikad. Pärnakivi sõnul õnneks see nii enam ei ole.
“Kui kuni 2024. aasta alguseni toimus Eestis vaid üks antud teemat käsitlev arstlik ekspertiisi komisjon, siis tänu rahastuse suurenemisele oli võimalus sel aastal teha kaks erinevat komisjoni,” selgitas Pärnakivi. Esmane komisjon on see, kus käsitletakse F64.0 diagnoosi kinnitamist ja selle alusel patsiendi soovil ravi alustada.
2024. a on olnud võimalik juurde teha eraldi päevadel toimunud nn teisene komisjon, kus käisid inimesed, kes olid huvitatud soomarkeri ja isikukoodi vahetamisest. “Sellega oli võimalus veidi lühendada esmast komisjoni taotlejate järjekorda,” selgitas arst.
Selle valdkonna n-ö arstkonna järelkasvu osas oleks tema sõnul oluline, et soolise ülemineku teema oleks käsitletud ka ülikooli arstiõpingute käigus. Seni on arstliku ekspertiisikomisjoni liikmeid kutsutud viima läbi koolitusi erinevate erialade (näiteks psühhiaatrid, günekoloogid) residentuuriõpingute raames ja mõni psühhiaatria resident on saanud teha sisehaiguste tsüklit vastava teemaga tegeleva endokrinoloogi juures.
Seotud lood
Psühhiaater Viljar Veede sõnul on psühhiaatrias tänavune aasta olnud uudiste mõttes kogu maailmas rahulik, kuid lootust on alati.
Eestisse on jõudnud paljudes riikides kasvav trend, millega neiud ja noored naised tunnetavad end transmehena.
Meditsiiniuudiste talvistel veebiseminaridel anname tervishoiutöötajatele teadmisi vaimse tervise ja pearingluse teemal. NB! Kalender täieneb jooksvalt!