Bayer ostis Merck & Co., Inc. (USA) käsimüügiravimite ning tervisetoodetega seotud osakonna

Bayer omandas USA farmaatsiakontserni Merck & Co., Inc. käsimüügiravimite ning tervisetoodetega seotud osakonna. Ülemaailmselt vormistati lõplik tehing 1. oktoobril 2014, pärast vajalike monopolivastaste heakskiitude saamist.

„See tehing on Bayeri jaoks verstapostiks ning me kavatseme jätkata oma atraktiivse käsimüügiravimite ärivaldkonna laiendamist nii loomuliku kasvu kui ka omandamiste kaudu,“ selgitas Bayeri tegevjuht dr Marijn Dekkers. Bayeri makstud ostuhinnaks oli 14,2 miljardit USA dollarit. Omandatud ärivaldkonna integreerimist on alustatud edukalt. Bayeri uut laienenud käsimüügiravimite ning tervisetoodetega seotud osakonda juhib Bayer HealthCare’i juhatuse liige Erica Mann, kes oli seni Bayeri käsimüügiravimite osakonna juht.

See tehing suurendab Bayeri käsimüügiravimite ärivaldkonda märkimisväärselt. Saadi juurde mitu uut  ravimikategooriat ja tugeves positsioon mitmes riigis. Ühendatud ärivaldkondade formaalne müük 2013. aastal oli 7,4 miljardit USA dollarit(5,5 miljardit eurot), millest ettevõtte Merck & Co., Inc. ärivaldkonnad andsid umbes 2,2 miljardit USA dollarit. Omandamine annab Bayerile käsimüügiravimite valdkonnas ülemaailmselt teise koha. Bayerist ettepoole jääb Novartise ja GlaxoSmithKline’i ühendatud käsimüügiravimite osakond, mis peaks saama ülemaailmselt suurimaks pärast nende lõplikku ühinemist 2015. aastal. Bayeri selja taha jääb tööstusharu senine liider maailmas – Johnson & Johnson.

Bayer on selles äärmisel mitmekülgses tööstusharus nüüd käsimüügiravimite turuliider Põhja- ja Ladina-Ameerikas ning esimesel kohal dermatoloogia ja seedeelundkonna ravimite valdkondades, mis on kaks viiest kõige tähtsamast käsimüügiravimite toodekategooriast. Ettevõte on jõudnud teisele kohale külmetuse, allergia, nohu ja gripi kategooriates, jääb teisele kohale toidulisandite valdkonnas ja kolmandale valuvaigistite valdkonnas. 

Ettevõttelt Merck & Co., Inc. omandatud käsimüügiravimite ning tervisetoodetega seotud osakond koosneb peamiselt külmetuse, allergia, nohu ja gripi vastastest ning dermatoloogia (sh päikesekaitse), jalahoolduse ja seedeelundkonna tootekategooriatest. Kõige tähtsamad kaubamärgid on Claritin™ (allergia), Coppertone™ (päikesekaitse), MiraLAX™ (seedimine), Afrin™ (külmetus) ning Põhja- ja Ladina-Ameerikas Dr. Scholl’s™ (jalahooldus). Need kaubamärgid täiendavad Bayeri olemasolevat käsimüügiravimite portfelli, millesse kuuluvad sellised tootemargid nagu Aspirin™ ja Aleve™ valuvaigistite kategoorias, Canesten™ ja Bepanthen™/Bepanthol™ dermatoloogiatoodetes, Supradyn™, One A Day™, Berocca™, Elevit™ ja Redoxon™ toidulisandites, Rennie™ ja Talcid™ valuvaigistites ning köha- ja külmetusvastased tootemargid Alka-Seltzer Plus™ ja White & Black™.

14,2 miljardit USA dollari suurune ostuhind sisaldab Claritin™-i ja Afrin™-i müügiga seotud makset teatud riikides, kus need tooted on veel üksnes retseptiravimid.

Bayer näeb ette ka ärivaldkondade ühendamist, et saada märkimisväärset kulusünergiat, eriti turunduskuludes ja kauba omahinnas (2017. aastaks umbes 200 miljoni USA dollarit). Suurenenud kaubandusliku kohaloleku ja Bayeri olulise ülemaailmse infrastruktuuri kasutamise kaudu oodatav tulusünergia on kõige olulisemates kasvupiirkondades Mercki tootemarkide turule toomiseks (Ameerikast väljapool) 2017. aastaks kokku umbes 400 miljonit USA dollarit. Bayer eeldab umbes poole miljardi USA dollari suuruseid ühekordseid kulusid tehingu sooritamisele ja äride ühendamisele, seda eelkõige 2014/2015. aastal. Omandamine lisab esimesel aastal pärast tehingu tegemist põhisissetulekusse iga aktsia kohta 2% positiivset lisa. 

Omandamist rahastati sildlaenu abil, mille osa tasutakse juba kahe hübriidkapitaliinstrumendi abi (kogusumma 3,25 miljardit eurot). Bayer plaanib emiteerida lisavõlakirju, et saada kapitaliturult veelgi rahastamist.

Integratsioon on edukalt käivitunud

Umbes 2000 töötajat ettevõttest Merck & Co., Inc. ja 8000 töötajat Bayerist moodustavad Bayeri uue käsimüügiravimite ning tervisetoodetega seotud osakonna. Integratsiooniprotsess on kahe kõrgema juhtimistasandi ametisse nimetamisega edukalt alanud. Kolmas juhtimistasand määratakse eeldatavasti ametisse 2014. aasta sügisel. „Meie eesmärk on ühendada mõlema organisatsiooni parimad inimesed ja suutlikkus,“ ütles Erica Mann. Ühinenud ärivaldkondade juhtkond hakkab paiknema Bayeri olemasolevates tegevuspaikades: USA-s New Jersey's Whippany's, Šveits Baselis, Hiinas Shanghais, Saksamaal Leverkusenis ja Singapuris.

Bayer saab strateegilisest farmaatsiakoostööst plaanitult kuni 2,1 miljardit USA dollarit

Samal ajal jõustub ka strateegiline farmaatsiakoostöö ettevõtete Bayer ja Merck & Co., Inc. vahel lahustuva guanülaattsüklaasi (soluble guanylate cyclase – sGC) modulaatorite valdkonnas. Bayer plaanib tugevdada oma arenguvõimalusi kardioloogia valdkonnas ülemaailmse väljaarendamise ja turule toomise koostöökokkuleppega, mille on juba heaks kiitnud asjaomased monopolivastased asutused. Merck & Co., Inc. teeb Bayerile kuni 2,1 miljardi USA dollari suuruseid makseid. Nende hulka kuuluvad 1 miljardi USA dollari suurune ettemaks, mis makstakse varsti pärast lõpuleviimist, ning teatud koostöös välja töötatud ainete (sh pulmonaalhüpertensiooni ravim Adempas™ (riociguat)) tulevasest olulistest müüginumbritest olenevad maksed kogusummas kuni 1,1 miljardi USA dollarit.

Bayer: teadus parema elu nimel

Bayer on globaalne ettevõte, mille peamised tegevusalad on tervishoid, põllumajandus ja kõrgtehnoloogilised materjalid. Uuendusmeelse ettevõttena on Bayer suunanäitaja teadusmahukates valdkondades. Ettevõtte tooted ja teenused on mõeldud inimestele kasu tooma ja nende elukvaliteeti parandama. Samal ajal on grupi eesmärk luua väärtust uuenduslikkuse, kasvu ja suure teenimispotentsiaali kaudu. Bayer on pühendunud jätkusuutliku arengu põhimõtetele ja oma sotsiaalsetele ja eetilistele kohustustele korporatsioonina. Majandusaastal 2013 oli Bayeril umbes 113 200 töötajat ja müük ulatus 40,2 miljardi euroni. Põhivarasse investeeriti 2,2 miljardit eurot ning teadus- ja arendustegevustele kulus 3,2 miljardit eurot. Lisateavet leiate veebilehel www.bayer.com.

Kontakt:

Günter Forneck, tel +49 214 305 0446 E-post: guenter.forneck@bayer.com

Christian Hartel, tel +49 214 304 7686 E-post: christian.hartel@bayer.com

Tulevikku suunatud avaldused

Pressiteade võib sisaldada tulevikku suunatud avaldusi, mis põhinevad Bayer Groupi või mõne selle allüksuse juhtkonna praegustel eeldustel ja prognoosidel. Erinevad tuntud ja tundmatud riskid, ebamäärasused ja muud tegurid võivad tähendada olulisi erinevusi siin antud hinnangute ja tegelike tulevikutulemuste, finantsolukorra ning ettevõtte arengu ja saavutuste vahel. Nende hulka kuuluvad ka Bayeri avalikes aruannetes käsitletud tegurid. Aruanded on kõigile kättesaadavad internetileheküljel www.bayer.com. Ettevõte ei võta endale vastutust tulevikku suunatud avalduste ajakohastamise ega kooskõlla viimise eest tulevaste sündmustega.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.