Veebikasiinod on üks viimaste aastate kuumimaid arutlusteemasid ja suurimaid murekohti – legaalsete hasartmänguportaalide arv kasvab kiiresti ning hasartmängimisest huvitatud inimestel on kordades rohkem valikuvõimalusi kui isegi kümnendi alguses.
Seejuures ei piirdu eestlased ainult kodumaiste hasartmängulehtede kasutamisega, vaid liituvad ka välismaa tegevusloaga operaatorite poolt hallatud kasiinoportaalidega: eestlastele tutvustavad välismaiseid kasiinosid informatiivsed võrdlusportaalid nagu
Playin ‒ parimad välismaa kasiinod ja kümned teised sarnased võrdlussaidid.
Internetikasiinode võidukäik tähendab ka kõrgenenud ohtu hasartmängusõltuvuse tekkimiseks. Arvestades, et värskeim statistika eestlaste hasartmängusõltuvuse esinemissageduse ja mänguharjumuste kohta näitab sõltuvuse riskirühma suuruseks 11% elanikkonnast (Kantar Emor 2023), on hasartmängusõltuvus probleem, mida ei tohiks ignoreerida.
Õnneks on Eestis elavatele inimestele kättesaadaval erinevad abimeetmed, mis aitavad probleemi tekkimist ennetada, süvenemist peatada või negatiivsete tagajärgedega paremini toime tulla.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Abiorganisatsioonid
Tasuta hasartmängusõltuvuse alast nõustamist pakuvad nii rahvusvahelised kui Eesti organisatsioonid, millest tuntuimad on välismaised Gamblers Anonymous ja GambleAware ning Eestis tegutsev Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskus. Hasartmängusõltlasi ühendav MTÜ Eesti Hasartmängusõltlaste Ühing pani juba aastaid tagasi pillid kotti.
Organisatsioonide poole pöördumiseks ei pea mänguril olema välja kujunenud patoloogiline hasartmängusõltuvus, vaid abi ja nõu saavad ka probleemse mängukäitumisega inimesed ning probleemse käitumise väljakujunemist ennetada soovivad huvilised.
Gamblers Anonymous võimaldab abivajajatel võtta sõltuvusprobleemide lahendamisele spetsialiseerunud ekspertidega ühendust nii interneti kui telefoni teel. Hasartmängusõltlaste kogukond on Eestis niivõrd tagasihoidlik, et siin ei korraldata regulaarseid füüsilisi kohtumisi, nagu teevad Anonüümsete Alkohoolikute tugigruppide liikmed.
GambleAware on Suurbritannia hasartmängusõltlaste abistamisele keskendunud abiorganisatsioon, millest on kasu ka eestlastel. Google Play ja App Store äpipoodides on Baltikumi riikide elanikele saadaval tasuta rakendus GambleAware Support Tool, mis aitab järk-järgult hasartmängimisel ohjad jälle enda kätte võtta või abistab hasartmängudest täielikult loobumisel. Rakendus loob esmase küsimustiku täitmise järel personaliseeritud abiprogrammi, mis soovitab asendustegevusi, lubab kuulata-lugeda ingliskeelseid abimaterjale ja hoiab eesmärkide saavutamisel silma peal.
Eestimaine, Sotsiaalministeerumi rahastatud
Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskus tegeleb nii hasartmängusõltlaste kui digisõltlaste abistamise ja nõustamisega. Nõustamiskeskusest saavad abi sõltlased ja nende lähedased ning lisaks nõustamisele pakub keskus ka psühhoteraapiat nii individuaalses kui grupiteraapia vormis. Informatsiooni saamiseks ja vastuvõtule registreerumiseks tuleb helistada numbrile 15410, kirjutada e-mailiaadressile
[email protected] või täita ankeet keskuse kodulehel
15410.ee.
HAMPI nimekiri
Eestis on alates 2010. aastast kasutusel HAMPI-süsteem ehk hasartmängu mängimise piirangutega inimeste nimekiri, kuhu saab end kanda igaüks, kes soovib tõkestada ligipääsu kindlat tüüpi või kõigile hasartmängudele. Süsteem võimaldab eraldi piirangu seada õnnemängudele, totole ehk spordiennustusele ning klassikalisele loteriile, nimekirja kantud isikud ei pääse lisaks veebikasiinodele ka füüsiliste mängukohtade ustest sisse.
Kanne on tähtajatu, kuid kandeavalduses on väli kuupäeva jaoks, mille möödumise järel saab isik teha uue avalduse enda nimekirjast eemaldamiseks.
HAMPI-süsteemi andmebaas on pidevas ühenduses Eestis litsentseeritud kasiinode andmebaasidega ning vastavalt Hasartmänguseadusele peavad õnnemängude ja muude hasartmängude korraldajad tagama, et nimekirja kantud isikud ei pääse vastavatele õnnemänguliikidele ligi.
Artikkel jätkub pärast reklaami
HAMPI-süsteem on kasutusel kõigis Eesti kasiinodes, kuid enda nimekirja kandmine ei takista ligipääsu välismaa kasiinodele, millel pole hasartmängude osutamiseks Eesti tegevuslubasid.
Omavalitsuste tugiprogrammid
Patoloogilise hasartmängusõltuvusega inimesed satuvad vastutustundetu hasartmängimise tulemusena sageli rahalistesse raskustesse – puudub kontroll mängueelarvest kinnipidamise üle, sageli võetakse mängimise jätkamiseks ka laenu nii ligimestelt kui laenuasutustelt. Majanduslikesse raskustesse sattunud inimestele tulevad appi kohalikud omavalitsused, mis osutavad võlanõustamisteenuseid aitamaks toimetulekuprobleemidega inimestel oma eelarvet paremini hallata ja õpetavad abivajajatele
vastutustundlikku laenamist ning finantskäitumist.
Tervise Arengu Instituudi andmetel kasutab võlanõustamisteenust järjest rohkem inimesi: aastal 2019 otsis omavalitsustelt abi 1935 inimest, 2021. aastal juba 2273 inimest. Võib arvata, et abisaajate arv on tõusnud tänu teenuse paremale kättesaadavusele ja lisaks füüsilistele kohtumistele veebikohtumiste korraldamise.
Võlanõustamisteenuse huvi korral tasub ühendust võtta kohaliku omavalitsuse sotsiaalosakonnaga, sest teenusele kvalifitseerumise tingimused ja nõustamisteenuse osutamise kord võib eri omavalitsustes märkimisväärselt erineda.
Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!
Seotud lood
Meliva hambakliinikud Tallinnas, Sakus Pärnus ja Kuressaares ootavad oma kollektiivi hambaarste!