Ainult tellijatele
18. aprill 2005
Ainult tellijatele
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Ter­vis­hoiu­töö­ta­jaid ohustab kut­seast­ma

Kut­seast­ma ohus­tab eri­ti ter­vis­hoiu­töö­ta­jaid, lei­ti nel­jas USA osa­rii­gis lä­bi vii­dud uu­rin­gu tu­le­mu­sel. Pea­mi­sed hai­ges­tu­mi­se põh­jus­ta­jad on see­juu­res la­teks ja de­sin­fekt­sioo­ni­va­hen­did, va­hen­dab Reu­ters Health. Aja­kir­jas Ame­ri­can Jour­nal of In­dust­rial Me­di­ci­ne aval­da­tud uu­rin­gu au­to­ri­te ar­va­tes on nen­de avas­tus täh­tis ter­vis­hoiu­sek­to­ri suu­ru­se ja en­nus­ta­ta­va kas­vu tõt­tu. Viieaas­ta­se pe­rioo­di jook­sul tea­ta­ti Ca­li­for­nia, Mas­sac­hu­sett­si, Mic­hi­ga­ni ja New Jer­sey osa­rii­ki­des kok­ku 1879 kut­seast­ma ju­hust, mil­lest 16 prot­sen­ti (305 hai­ges­tu­mist) esi­nes ter­vis­hoiu­töö­ta­ja­tel, kes osa­rii­ki­de töö­jõust moo­dus­ta­sid ka­hek­sa prot­sen­ti. Tead­la­sed mär­gi­vad, et hoo­li­ma­ta de­mog­raa­fi­lis­test ja töö­jõu st­ruk­tuu­ri eri­ne­vus­test osa­rii­ki­de va­hel, on ter­vis­hoiu­sek­tor kut­seast­mas­se hai­ges­tu­mi­se poo­lest esi­mes­te seas, se­da töö­jõu osa­kaa­lu üle­ta­vas pro­port­sioo­nis. Ena­mas­ti, 67 prot­sen­dil juh­tu­dest, oli ter­vis­hoiu­töö­ta­ja­tel te­ge­mist es­ma­se ast­ma­diag­noo­si­ga. Ar­tik­li põ­hiau­to­ri, Mas­sac­hu­sett­si töö­ter­vis­hoiu eks­per­di Eli­se Pech­te­ri sõ­nul olid hai­ges­tu­nud pea­mi­selt me­dit­sii­niõed või tei­sed ter­vis­hoiu­töö­ta­jad, kel va­rem ei ol­nud ast­mat diag­noo­si­tud või kes olid ol­nud sümp­to­mi­te­va­bad vä­he­malt kaks aas­tat. Ter­vis­hoiu­töö­ta­ja­te kut­seast­ma põh­jus­ta­ja­teks lei­ti kõi­ge sa­ge­da­mi­ni ole­vat la­teks ja de­sin­fekt­sioo­ni­va­hen­did. Li­saks ni­me­ta­ti mit­meid muid ast­ma äge­ne­mi­si põh­jus­ta­vaid ke­mi­kaa­le na­gu näi­teks pu­has­tus­va­hen­did; süüd­las­teks jäid veel ehi­tus­ma­ter­ja­lid, hal­li­tus ning si­se­ruu­mi­de halb õhuk­va­li­teet. Pec­her rõ­hu­tas, et ter­vis­hoiu­töö­ta­ja­tel on kut­seast­mat või­ma­lik ära hoi­da, asen­da­des näi­teks puu­der­da­tud la­teks­kin­dad muust ma­ter­ja­list või hü­poal­ler­geen­se­te too­de­te­ga ning va­li­des, mil­li­seid de­sin­fit­see­ri­mis­va­hen­deid ka­su­ta­da. Uu­ri­ja­te ar­va­tes on nen­de ko­gu­tud and­med ja jä­rel­du­sed täht­sad, kui soo­vi­da ast­ma­hai­ges­tu­mist amee­rik­las­te seas alan­da­da ning rii­gi ter­vis­hoius töö­ta­va­te sa­da­de tu­han­de­te ini­mes­te ris­ki­fak­to­reid vä­hen­da­da. (Am J Ind Med 2005; 47:265–275) MU
Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus
EraisikEttevõte
Olen tingimustega nõus
Kaardimaksega
Mobiilimaksega
Juhime tähelepanu, et Sul on õigus keelata oma kontaktandmete kasutamine samasuguste toodete või teenuste otseturustuse tegemiseks võttes Äripäevaga ühendust aadressil [email protected] või telefonil 667 0099.
Jaga lugu
Mu.ee toetajad:
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Triin Tabur Meditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 455
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Minna Liisi LiivrandMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 230
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708