• 22.11.05, 00:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

JUHTKIRI:

Ra­vim ja relv
Ra­vim ja relv Sõ­na võib ol­la na­gu ra­vim. Sii­ras, hea, toe­tav, õi­gelhet­kel öel­dud sõ­na. Kes teak­sid se­da veel pa­re­mi­ni kuimit­te meie le­he lu­ge­jad. Sa­ge­li tu­le­vad pat­sien­did ars­tijuur­de just ra­vi­va sõ­na oo­tu­ses.Aga sõ­na võib ol­la ka na­gu relv. Pa­ha­taht­lik, va­he,va­lel het­kel öel­dud sõ­na. Aja­ki­ri Ees­ti Arst kir­ju­tas mõ­ne aas­ta eest, et 20.sa­jan­di lõ­pus tu­li me­dit­sii­ni kaks suurt muu­tust: PCR(po­lü­me­raa­sa­hel­reakt­sioon) ja In­ter­net. Vii­ma­se mõ­ju onula­tus­li­kum, plah­va­tus­li­kult kas­vas hai­gus­te jara­vi­mi­te, hai­ge­te ja ra­vi­ja­te koh­ta käi­va in­forah­vus­va­he­li­ne kät­te­saa­da­vus. Tä­nu In­ter­ne­ti­le ole­me kõik, ars­tid ja pat­sien­did,nii tar­ge­mad kui haa­va­ta­va­mad. Asi toi­mib, ku­ni kõikosa­poo­led läh­tu­vad sel­lest, mis on hea ja õi­ge, ehktei­si­sõ­nu ee­ti­kast. Pa­ra­ku see nii ei ole. Nnsõ­na­va­ba­dus on kaa­sa too­nud ka sel­li­se näh­tu­se, mil­lekoh­ta on nüüd ka­su­tu­se­le võe­tud lau­sa uus sõ­na – leim. Seeon mõ­ni­ta­va, sol­va­va või vih­ka­mist le­vi­ta­va si­su­gasõ­num. Leim on ne­ti näi­li­selt ano­nüüm­ses kesk­kon­nas niile­vi­nud, et sel­le ees ei saa enam sil­mi kin­ni pi­gis­ta­da."Ti­ku­vab­rik" Del­fi avas ko­gu­ni uue ko­du­le­he www.leim.ee,et tõr­ju­da sin­na need kom­men­tee­ri­jad, kes ei os­kasõ­na­tik­ku­de­ga üm­ber käia. Läi­nud nä­da­la­va­he­tu­sel ko­gu­ne­sid maail­main­fo­teh­no­loo­gia­hiiud tipp­koh­tu­mi­se­le, etkoos­kõ­las­ta­da ne­tia­va­rus­te kont­rol­li­meh­ha­nis­me.Ees­ti Aja­kir­ja­ni­ke Liit kor­ral­das ree­del se­mi­na­ri"In­ter­net ja ee­ti­ka". Üle-eel­mi­sel nä­da­lal esi­nesTal­lin­nas rah­vus­raa­ma­tu­ko­gus tun­nus­ta­tudvii­rus­tõr­jes­pet­sia­list Jev­ge­ni Kas­pers­ki, kes onmuu­hul­gas veen­du­nud: "Ano­nüüm­sus in­ter­ne­tist kaob, mui­dutu­leb bar­dakk!" Ta soo­vi­tab võt­ta ka­su­tu­se­le süs­tee­mi,mis või­mal­dab iga kom­men­tee­ri­ja isi­kut kind­lakste­ha. Me­dit­sii­niuu­di­sed avas oma ko­du­le­he­kül­jelar­tik­li­te kom­men­tee­ri­mi­se või­ma­lu­se al­les sel aas­tal.Rõõ­mus­tab, et meil jul­geb ena­mik sõ­na­võt­jaid esi­ne­da omani­me all ning lei­mi­mi­se­ni ei ole kee­gi las­ku­nud.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 27.06.25, 16:26
Kas Euroopa tervishoid suudab ajaga kaasas käia? Uuenduslik ravi vajab kiiremat teed patsientideni
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele