• 04.03.08, 00:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kõrvaltoimeid vähe

Ravimid Eesti arstid teatavad üllatavalt vähe kõrvaltoimetest.
Kui näiteks Uus-Meremaal registreeritakse aastas miljoni elanikukohta keskmiselt 800 teadet ravimi kõrvaltoimetest- siis Eestis onsee näitaja umbes 16 korda väiksem.<br />Möödunud aastal laekus ravimiametile 66 kõrvaltoime teadet- millest41 läks arstide arvele. Ülejäänud info tuli müügiloa hoidjatelt jaüks patsiendilt.<br />Optimaalseks loetakse  aga 300 teatist - sellele on kõigelähemal Šveits- Rootsi- Norra ja Iirimaa. Kõrvaltoimedjagunevad  tõsisteks ja mittetõsisteks. Esimesi tuliravimiametile 39 ja teisi 27.<br />Ravimiameti peadirektori asetäitja Alar Irs ütles- et peamineprobleem pole teatiste arvu vähesus.<br />“Suurem mure on hoopis see- et me ei tea- kas Eesti arstid tunnevadtegelikult need meditsiinipraktikas ära ja ravivadkõrvaltoimetena-” märkis Irs. Kui kõrvaltoimed näevad välja nagumingi haiguse sümptomid- siis võib  nende muude haiguste päheravimine olla ohtlik.<br />Mullu lekunud teatiste hulgast oli viiendik vaktsiinidekõrvaltoimed. Irsi sõnul ei tähenda see- et vaktsiinid oleksidkuidagi ohtlikumad.<br />“Kuna enamasti on tegemist lastega- siis ollakse erititähelepanelikud-” leidis ta.<br />Väheste teadete taga võib olla arstide ajanappus. Kui esmakordseltravimi kõrvaltoime elektroonilist vormi täita- kulub kümmeminutit.<br />Nõmme Kliiniku perearst Eero Merilind ütles- et tema onkümneaastase tööstaaži jooksul kokku puutunud umbes kümnejuhtumiga- kus ravimit tuli kõrvaltoime tõttu vahetada.<br />Perearst tõdes- et tunneb ennast Eestis arstina töötades kindlalt-sest siin müüdavaid ravimeid on ravimiamet tähelepanelikultkontrollinud.<br />Kuigi uued ravimid tulevad turule järjest lühema uuringu järel-leiab Merilind- et Eesti arstid on pigem konservatiivsed:jälgitakse ja alles siis otsustatakse- kas hakata uue tooteretsepte välja kirjutama.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 27.06.25, 16:26
Kas Euroopa tervishoid suudab ajaga kaasas käia? Uuenduslik ravi vajab kiiremat teed patsientideni
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele