• 01.04.08, 01:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Omaosalus ravimite ostmisel peab vähenema

Eesti patsientide omaosalus ravimite eest tasumisel on kõrgemaid Euroopas. Siiski ei läinud esimesel kooskõlastusringil läbi seadusemuudatused, mis aitaks seda leevendada. Nendest olulisim kaotaks ära 200kroonise soodustuse ülempiiri 50protsendilise soodustusega retseptiravimite ostmisel.
Praegu ei ole just harvad juhtumid- kus hinnatundlikumadpatsiendid jätavad arsti määratud ravimid välja ostmata. Keskminekindlustatu omaosalus 2007. aastal 50protsendilise soodustusegaravimite eest tasumisel oli haigekassa statistika andmetel67-1%.<br />Soodusravimeid välja ostes oli eelmisel aastal keskmine omaosalus38-6%. See on  aastatega suurenenud. Näiteks 2004. aastal olisee 36%.<br />Euroopa ravimitootjaid ühendava organisatsiooni EFPIA statistikaandmetel oli 2004. aastal sellest suurem patsientide omaosalus vaidTaanis ja Sloveenias.<br />Rikkamates Euroopa riikides jäi patsientide omaosalus valdavalt5-10% vahemikku. Kõige madalam - kõigest 0-3% - oli seeHollandis.<br />Kogu retseptiravimite maksumusest jäi ravimiameti andmetel 2007.aastal Eesti patsiendi kanda keskmiselt 44%.<br />Ravimiameti statistika järgi  on aastatega järjest suurenenudka patsientide kulutused ravimitele ühes kuus.<br />Arvestades toodud fakte- on viimane aeg midagi ette võttapatsientide osa vähendamiseks ravimite ostmisel- sest seetõttu poleerinevatele patsiendirühmadele vastav ravi piisavaltkättesaadav.<br />Kuigi sotsiaalministeeriumis ettevalmistatud seadusemuudatustes onmõningaid kohti- mille üle võiks arutleda- on siiski patsientideleravimite kättesaadavuse paranemine omaosaluse vähendamisega olulineargument seadusemuudatuste kiireks vastuvõtmiseks.

Seotud lood

Töökuulutused
  • 08.04.25, 16:24
Valga Haigla kutsub oma meeskonnaga liituma RAVIJUHTI
Kandideerimine kuni: 05.05.2025

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele