• 13.05.08, 01:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Teadlased: mõned verepreparaadid on eluohtlikud

USA teadlased leidsid, et hemoglobiinipõhised vereasendajad võivad põhjustada südameinfarkti ja koguni surma.
<strong>USA teadlased leidsid- et hemoglobiinipõhisedvereasendajad võivad põhjustada südameinfarkti ja kogunisurma.</strong><br />Verepreparaatide ohutuses hakati kahtlema juba 1996. aastal- kuidikkagi arendatakse jätkuvalt välja uusi taolisi tooteid- mis kakasutust leiavad.<br />Ameerika Marylandi tervishoiu instituudi teadlased eesotsas CahrlesNatansoniga otsisid vahemikus 1980-2008 avaldatud ametlikkevereasendajatega seotud katseid- mille raames esines südameinfarktivõi surma. Uuriti ka ravimiameti komisjonide vereasendajaidpuudutavaid märkmeid.<br />Kokku leidsid teadlased 16 uuringut- milles testiti viit erinevattoodet ja vaadeldi 3711 patsienti. Kümnes uuringus olidkatsealusteks erineva operatsiooni läbi teinud patsiendid- viieskatses vaadeldi traumapatsiente ja ühes uuringus südameinfarktiläbi põdenud patsienti.<br />16 uuringust 12 esines patsiendi surma. Neist 164 juhul olipatsienti ravitud vereasendajaga. Võrreldes 123 surmajuhtumigakontrollrühmades- teeb see verepreparaadid  teistestravimitest 30 protsendi võrra eluohtlikumaks.<br />Verepreparaatidega ravitud patsientidel oli ka 2-7 korda suuremtõenäosus südameinfarkti tekkeks: vereasendajaga ravitudpatsientidest oli uuringu lõppedes tekkinud infarkt 59 patsiendil-kontrollrühmades vaid 16 patsiendil. Detailsem analüüs kinnitas- etseos verepreparaatide ning surma ja südameinfarkti vahel püsisolenemata konkreetsest tootest või patsiendist.<br />Surmajuhtumite analüüsi põhjal järeldasid teadlased- etvereasendajatega seotud uuringute meta-analüüs oleks võimaldanudravimi- ja toiduametil nende toodete ohtlikkuse juba 2000. aastalvälja tuua.<br />“Kui ravimiamet oleks tol hetkel uuringutele moratooriumi määranud-saanuks järgnevate uuringute käigus toodetest tingitudsurmajuhtumeid ja infarkte ennetada-” tõdesid Natanson ja temakolleegid. Samas nenditi- et tol ajal polnud see info teadlastele-avalikkusele- asutuste revisjonikomisjonidele ega kakonkureerivatele vereasendajate tootjatele kättesaadav.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 27.06.25, 16:26
Kas Euroopa tervishoid suudab ajaga kaasas käia? Uuenduslik ravi vajab kiiremat teed patsientideni
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele