Novaator: Nanotehnoloogia uued terviseohud

Hiljuti avaldati uurimus, et nanotorukesed
mõjuvad sissehingatuna kopsudele sarnaselt asbestikiududele. Nüüd on aga leitud,
et ka fullereenid võivad lihtsasti tungida inimese keharakkudesse, kuhu neid
sugugi vaja ei ole.


Kasutades arvutisimulatsioone leidsid Calgary ülikooli biokeemikud Peter Tieleman ja Luca Monticelli, et kuuekümnest süsiniku aatomist koosnevad fullereenid on võimelised läbima rakumembraani ilma seda vigastamata, vahendas novaator.ee.
Tielemani simulatsioon näitab, et fullereenid võivad rakumembraanis lahustuda, sellest läbi liikuda ning teiselpool uuesti formeeruda, kirjutas Science Daily.
Fullereenid on juba tööstuslikus kasutuses. Neid kasutatakse mitmesugustes materjalides, kuid andmed fullereenide mürgise mõju kohta on siiani olnud äärmiselt puudulikud. On läbi viidud uurimusi, mis näitavad, et fullereenid suudavad läbida aju ülejäänud keha verevarustusest eraldavat hemato-entsefaalset barjääri. Seega on oluline teada saada, kas fullereenid võiksid ajurakke kahjustada ning kui see nii on, siis tuleb senisest märksa rangemalt jälgida, et fullereenid keskkonda reostama ei pääseks.

Novaator

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.