Ravikindlustuskaart tagab Euroopas kohalikega võrdse arstiabi

Eesti Haigekassa välissuhete osakonna
juhataja kt Linda Sassian kirjutas Postimehes, et Euroopasse reisima minnes
tasub kaasa võtta Euroopa ravikindlustuskaart, millega saab arstiabi võrdselt
kohalikega.

Euroopa ravikindlustus shy;kaart võimaldab saada arstiabi ükskõik millises Euroopa Liidu riigis viibides võrdsetel tingimustel inimestega, kes selles riigis elavad ja on seal kindlustatud. Kaarti saab kasutada riiklikku süsteemi kuuluvates või kohalike haigekassadega lepingut omavates raviasutustes.

Siiski ei saa teise riiki minna enda ravimise eesmärgil. Arstiabi vajadus peab olema tekkinud kohapeal viibimise ajal, olema meditsiiniliselt põhjendatud ning arst peab arvesse võtma eeldatavat riigis viibimise kestust ja tervishoiuteenuse olemust.


Euroopa ravikindlustuskaart ei anna õigust tasuta arstiabile. Inimest koheldakse kui kohalikku kindlustatud elanikku ning sellest tulenevalt peab ka Euroopa ravikindlustuskaardi esitaja maksma täpselt samasugused omavastutustasud (visiiditasu, voodipäevatasu, mingi protsent teenuse maksumusest).

Kui inimene läheb näiteks Soome ja tal tekib seal vajadus arstiabi järele, näitab ta sealses raviasutuses oma Euroopa ravikindlustuskaarti ning maksab Soomes kehtiva visiiditasu, mis on keskmiselt 11–22 eurot. Juhul kui on sõlmitud ka reisikindlustus, on võimalik makstud omavastutustasu Eestisse naastes kindlustusfirmalt tagasi taotleda.

Reisikindlustuse soovitab Eesti Haigekassa lisaks Euroopa ravikindlustuskaardile alati sõlmida, sest reisikindlustus hüvitab ka need kulud, mida Euroopa ravikindlustuskaardi alusel pole võimalik hüvitada.

Nendeks kuludeks on eelmainitud visiiditasud, riikidevaheline transport ja eraarsti juures tehtud kulutused. Samas ei aita reisikindlustus alati rasedate ja krooniliste haigete puhul, siis tuleb ikka appi Euroopa ravikindlustuskaart.

ELis reisivad inimesed, kellel on sel ajal vaja hapnikuteraapiat või hemodialüüsi, saavad neid teenuseid Euroopa ravikindlustuskaardi alusel ning eelnevat nõusolekut haigekassast taotleda pole vaja.

Kindlasti tuleb teenuse saamiseks võtta ühendust dialüüsi või hapnikuteraapiat osutava raviasutusega ning leppida kokku teenuse osutamise aeg.

Euroopa ravikindlustuskaar shy;ti saab taotleda vähemalt 15-aastane inimene, kellel on pass või ID-kaart. Kuni 19-aastasele saab kaarti taotleda ka lapsevanem või esindaja.

Ravikindlustuskaart väljastatakse alla 19-aastastele kehtivusajaga 5 aastat, kuid mitte kauemaks kui 19-aastaseks saamiseni. Vähemalt 19-aastasele isikule väljastatakse kaart kehtivusajaga kuni kolm aastat, kuid mitte kauemaks kui kindlustuse kestus.

Euroopa ravikindlustuskaar shy;ti saab taotleda ainult siis, kui on kehtiv ravikindlustus Eesti Haigekassas.

Taotluse vorm on olemas haigekassa koduleheküljel, Eesti Posti postkontorites ja haigekassa piirkondlike osakondade klienditeeninduse büroodes.

Kaardi saab kätte lihtkirjaga sellel aadressil, mis on registreeritud haigekassa andmebaasis või mille inimene on tellimisel avaldusele märkinud või haigekassa klienditeeninduse büroost. Euroopa ravikindlustuskaardi saab kätte kümne päeva jooksul ning see on tasuta.

Tihti kardavad inimesed, et kuna kaart on eestikeelne, ei saada sellest teistes riikides aru. Euroopa ravikindlustuskaart on eestikeelne sellepärast, et tulenevalt ELi seadustest väljastavad kõik liikmesriigid selle oma riigikeeles.

Kreekas väljastatud kaardid on kreekakeelsed, Saksamaal väljastatud kaardid saksakeelsed jne. Kaardi sisu ja vorm on aga igal pool ühtne ning seetõttu saavad kõik kaardil olevast infost aru.

Kui on juhtunud, et reis tuleb ootamatult ja inimene ei jõua Euroopa ravikindlustuskaarti taotleda, on tal võimalik võtta kaasa Euroopa ravikindlustuskaardi asendussertifikaat.

Asenduskaarti väljastavad haigekassa klienditeenindusbürood. Asendussertifikaat kehtib kuni kolm kuud.


Taotlemise võimalused:

• kodanikuportaali portaal.riik.ee/x/kodanik/ kaudu
• tuua taotlus ise klienditeeninduse büroosse
• saata taotlus haigekassasse postiga
• saata taotlus haigekassasse digitaalselt allkirjastatuna e-postiga
Taotluse vorm on olemas haigekassa koduleheküljel, Eesti Posti postkontorites ja haigekassa piirkondlike osakondade klienditeeninduse büroodes.

Kehtib: Austria, Belgia, Hispaania, Holland, Iirimaa, Island, Itaalia, Kreeka, Küpros, Leedu, Liechtenstein, Luksemburg, Läti, Malta, Norra, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rootsi, Rumeenia, Saksamaa, Slovakkia, Sloveenia, Soome, Suurbritannia, Šveits, Taani, Tšehhi Vabariik, Ungari.

Lisa kommentaar

  • Ketlin Beljaev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.