Danilov: kas arstiabi on kvaliteetne? Oleneb sellest, kelle pilguga vaadata!

Haigekassa juhatuse esimehe Hannes Danilovi
sõnul levib ka Eestis järjest rohkem arusaamine, et ravi efektiivsust tuleb
mõõta.

"Üha enam räägitakse tervishoius kvaliteedist. Mida nimelt selle all mõeldakse, jääb tihti siiski arusaamatuks. Patsiendid ja meedikud peavad silmas eri asju, kui hindavad arstiabi või raviasutuse kvaliteeti," kirjutab Hannes Danilov Eesti Päevalehe arvamusküljel.

Ravikvaliteedi hindamisel kasutavad spetsialistid eri meetodeid ja kriteeriume, mille suhtes kokkuleppele jõudmine on läbirääkimiste kõrgpilotaaži, märgib Danilov.

Ravi-protsessile hinnangu andmiseks võrreldakse osutatud raviteenust kehtivate standardite, sh tunnustatud ravijuhenditega, mis omakorda on koostatud teaduslikult tõendatud faktidele tuginedes. Ravitulemust hinnates ütleb arst oma seisukoha, kas konkreetse patsiendi ravimisel on tehtud kõik, mis olemasolevates tingimustes võimalik (kuid tema järeldus ei pruugi kattuda patsiendi või tema lähedaste omaga).

Kirjanduse andmetel (BMJ, 2007) on vaid ligikaudu 35% tervishoiuteenustest efektiivsed (neist 13%-l on efektiivsus teaduslikult tõestatud), s.t annavad soovitud tulemuse. 48%-l juhtudest pole kindlalt teada, kuidas need mõjuvad.

Haigekassa on keerulise ülesande ees, nendib Danilov. "Sõlmides tervishoiuteenuste osutajatega lepinguid, on haigekassal kohustus valida kvaliteetseimad partnerid, kes tagavad odavaima hinnaga kvaliteetseima ravi parimates tingimustes. Tervishoius on kvaliteedi hindamine äärmiselt keeruline ja tundlik teema. Ainus võimalus on teha seda teaduslikest põhimõtetest lähtudes ja emotsioonivabalt ning koostöös kõigi pooltega," räägib Haigekassa juht.

Haigekassa on aastate jooksul lähtunud printsiibist toetada tervishoiuteenuse osutajate kvaliteedi parendamist. "Haigekassa tellitud kliinilised auditid ehk ekspertide välishindamised aitavad raviasutuse juhtidel ja tegevarstidel paremini näha oma töö kitsaskohti ja kordusauditite puhul edusamme. Rahastades ravijuhendite koostamist, püüab haigekassa innustada erialaühendusi ühtlustama teatud kindlate haiguste raviprotsessi või protseduuri korraldamist, et vähendada varieeruvust, mis on üks probleeme maailma arstiabis," tõi Danilov välja.

Järjest rohkem levib ka Eestis arusaam, et ravi efektiivsust tuleb mõõta ning tehtud töö eest tasumisel tuleb arvestada ravitulemusi.

"Tulemuspõhine tasu võib olla üks vahend, mille abil saame vähendada ravitulemuste varieeruvust eri raviasutuste vahel, suurendada tõenduspõhise ravi kasutamist ning kokkuvõttes pakkuda patsiendile teenust, mis parandab inimese elukvaliteeti," lausus Danilov.

Lisa kommentaar

  • Silvia Kruusmaa

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.