Alzheimeri ravimil on lootust aidata enneaegseid vastsündinuid ajukahjustuste vältimisel

Alzheimeri ravim, Namenda, võib aidata
enneaegseid vastsündinuid ajukahjustuste vastu, teatab WebMDMedical News.
com. Teadlusikud uuringud selles valdkonnas on avaldatud ajakirjas Journal
of Neuroscience.

Teadlased tegid kindlaks, et nii inimestel kui rottidel esinevad NMDA retseptorid, mis on vastuvõtlikud Namenda ravimi toimeainetele. Rotipoegadel, kes olid saanud koheselt peale hapniku- ja vereringe puudulikkust Namenda ravimit, esines vähem ajukahjustusi. Ravimit mitte saanud rotipoegade NMDA retseptorid reageerisid ägedalt hapniku ja vereringe puudulikkusele tekitades ajukahjustusi.

Enneaegsetel vastsündinutel esinev hapnikupuudusest tekkinud ajukahjustus on üldiseks probleemiks ja praegusel hetkel puudub ajukahjustuste vältimiseks ravimeetod. Kuigi avastus on alles uurimisjärgus, on teadlased lootusrikkad, et Alzheimeri tõve ravim võib tõenäoliselt ära hoida enneaegsete vastsündinute ajukahjustused.

Enneaegsete sündide arv on USA-s tõusnud, ajukahjutusi esineb 35% enneaegsetest lastest. Ajukahjustus on tüsistus, mis võib tekitada õpiraskusi ja haiguslikke seisundeid nagu tserebraalne lastehalvatus.

"Enneaegse lapse aju ei ole mitte täiskasvanu aju pisike mudel, vaid on füsioloogiliselt erinev. Seega on see unikaalseks sihtgrupiks ravimeetodi väljatöötlemisel," selgitas online uudistele USA Bostoni lastehaigla arst Frances Jensen.

„Hapniku ja vereringe puudulikkus kahjustab ajus oligodendrotsüüt rakke, mis on varajases arengustaadiumis kahjustustele väga vastuvõtlikud,“ nentis Jensen.

Kuigi avastus on alles uurimisjärgus, on teadlased lootusrikkad, et Alzheimeri tõve ravim võib tõenäoliselt ära hoida enneaegsete vastsündinute ajukahjustused. Järgmiseks sammuks on ravimi toimeaine riskihinnang enneaegsete vastsündinute ravis ja kliinilise ravimi kasutamiskontrolli läbi viimine.

Lisa kommentaar

  • Kristina Kruuse-Tezak

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.