Eestlaste osalusel leiutati uus DNA järjestamise meetod

Stockholmis Karolinska Instituudis töötavad
Eesti teadlased Arno Pihlak ja Ats Metsis on kaasautoriteks teadusartiklis,
milles kirjeldatakse uut DNA sekveneerimise meetodit. Kirjeldatud meetodi
eelisteks on suur sekveneerimiskiirus, odavus ning lihtsus.

Alates bakter Haemophilus influenzae genoomi sekveneerimisest 1995. aastal on praeguseks kindlaks tehtud sadade organismide - sealhulgas inimese, šimpansi, hiire, mitmete taimede, putukate, seente ja bakterite – genoomsed järjestused, vahendas Eesti Geenikeskus Nature Biotechnologyt. Tänu kiirele tehnoloogilisele arengule on lisandunud informatsiooni hulk olnud plahvatuslik: H. influenzae omast paartuhat korda mahukam inimese genoom sekveneeriti suuremalt jaolt juba aastaks 2000. Tänaseks on varasemad DNA järjestamise tehnoloogiad end ammendanud ning aktiivselt otsitakse alternatiivseid lahendusi.

Paraku ei saa seda lahendust kasutada tundmatute genoomide järjestuste sekveneerimiseks, määrata saab vaid väikesi erinevusi varemsekveneeritud võrdlusjärjestuse suhtes. Selliste individuaalsete erinevuste (teadusliku nimega ühenukleotiidsete polümorfismide e SNP-de) tuvastamine on aga üks põhieesmärkidest sekveneeritud genoomide uurimisel ning tulevikus saab sel olema väga tähtis roll haiguste molekulaardiagnostikas.

Lisa kommentaar

  • Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.